Hemoglobiinin nousun oireet

Hei! Aihe ei varsinaisesti kuulu vitamiineihin, mutten löytänyt parempaakaan aluetta. Eli kysymyksenä on, mitä oireita hemoglobiinin nousu voi aiheuttaa vai aiheuttaako yhtään mitään? Aloitin syömään rautaa (hemoglobiini 90) ja sen jälkeen on ollut hirveää väsymystä ja voimattomuutta. Onkohan tämä normaalia vai ei? Ennen rautakuuria oireita ei ollut, vaan alhainen hb ilmeni vahingossa kun kävin työni puolesta verikokeissa. Mietin pienessä mielessäni, että onko mahdollista että oireet alkaisivat vasta nyt kun nuo arvot ehkä nousevat ja ovat muutostilassa..?
3723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No mulle ei ainakaan tullut mitään oireita (siis negatiivisia), kun Hb nousi suunnilleen samoista luvuista tuonne 120 paikkeille.

Positiivinen oire toki oli, että jaksoin esim. fillarilla polkea mäkiä, jotka aiemmin eivät onnistuneet. Ja se oli myös positiivista, etten enää tarvinut sellasia 12h yöunia vaan normaalimmat riittivät.

En nauttinut rautaa tabletteina, vaan minä sain hemoglobiinia nostavan lääkitykse injektioina, syy siis ei normaaali anemia.

Äänestä

Kiitos vastauksesta. Lisää saa laittaa!

Äänestä

Ei pitäisi aiheuttaa mitään, mutta olemme yksilöitä. Rautavalmisteitakin on iso läjä, joten ei niiistäkään tiedä.

Myös D-vitamiinin puute aiheuttaa väsymystä.

Hb nousee hitaasti rautaa syödessä.

Parempi mittari anemialle on ferritiiniarvo, jolla näkee kudesten rautapitoisuuden.

Jos mitään ruokavalion rautaköyhyyttä ei ole, niin viljat aiheutavat myös anemiaa.


Itsellä lähti monta vaivaa viljojen myötä, joten suosittelen.

Aluksi olin ihmeissäni, mitä syödä sen tilalla, mutta kyllä sitä keksii vaikka mitä, kun ei niitä kasviksia viitti iltapalaksi syödä.


http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm


Oon ihan Hankintatukun kelasin rautaa syönyt marjahedelmäpitelön kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jelluli kirjoitti:

Hei! Aihe ei varsinaisesti kuulu vitamiineihin, mutten löytänyt parempaakaan aluetta. Eli kysymyksenä on, mitä oireita hemoglobiinin nousu voi aiheuttaa vai aiheuttaako yhtään mitään? Aloitin syömään rautaa (hemoglobiini 90) ja sen jälkeen on ollut hirveää väsymystä ja voimattomuutta. Onkohan tämä normaalia vai ei? Ennen rautakuuria oireita ei ollut, vaan alhainen hb ilmeni vahingossa kun kävin työni puolesta verikokeissa. Mietin pienessä mielessäni, että onko mahdollista että oireet alkaisivat vasta nyt kun nuo arvot ehkä nousevat ja ovat muutostilassa..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu