Nettitikkuun vauhtia!

Hei!
Mulla on hidasnopeuksinen nettitikku Saunalahdelta. Miten mä saan tähän enemmän nopeutta? Asia ei vielä selvinnyt Saunalahden sivustolta. Voinko mä mennä ostamaan jonkin huipputikun Ärrältä ja saada kyydit heti nyt?
19305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Yleensä nopeiden mobiililaajakaistojen mukana tulee nopea usb-modeemi ja yhteyden nopeuteen eniten vaikuttaa sijainti. Mitä yhteyttä ja modeemia käytät ja miten nopea yhteys suunnilleen tällä hetkellä on? Miksi koet sen olevan liian hidas ja ongelman olevan modeemissa?

Äänestä
  • No kun mulla on lainaläppäri, jonka kyljessä hitain mahdollinen tikku. Sijaintipaikka on Espoo. Sivujen avautuminen kestää ikuisuuden. Ei jaksa.

    Äänestä

  • Faarttia kirjoitti:

    No kun mulla on lainaläppäri, jonka kyljessä hitain mahdollinen tikku. Sijaintipaikka on Espoo. Sivujen avautuminen kestää ikuisuuden. Ei jaksa.

    on "hitain mahdollinen", niin esimerkiksi seuraavanlainen antaa nopeutta vähän lisää:
    http://www.r-kioski.fi/Saunalahti-mobiililaajakaista.372.0.html

    Äänestä

  • Faarttia kirjoitti:

    No kun mulla on lainaläppäri, jonka kyljessä hitain mahdollinen tikku. Sijaintipaikka on Espoo. Sivujen avautuminen kestää ikuisuuden. Ei jaksa.

    Eli et tiedä, kumpi on hidas, se lainaläppäri, vai tikku...

    Äänestä

  • Faarttia kirjoitti:

    No kun mulla on lainaläppäri, jonka kyljessä hitain mahdollinen tikku. Sijaintipaikka on Espoo. Sivujen avautuminen kestää ikuisuuden. Ei jaksa.

    TIKKU EI OLE HIDAS! Mutta liittymä voi olla. Hae ärrältä Saunalahden prepaid mokkulaliittymä, se yltää 3,6 Mbit/s nopeuteen ja saat 2 kk veloituksetoman tiedonsiiron kotimaassa.

    Äänestä

On ihan sama mihin mokkulaan sen Sim-kortin laitat.
Sillä on aina sama maksiminopeus (-hitaus).

Äänestä

Joo kykse ei ollut siis toisesta mokkulasta vaan siitä että saanko mä tähän Simiin
jostain hinattua nopeesti lisää vauhtia? Myykö Ärrä erillisiä nopeita pikkuSimejä?
Voinks ostaa Saunalahdelta, itellä Saunalahden tunnukset ja himassa koneet mutta tämäkin kyseinen kokonaisuus on yhteyksissä Saunalahteen.

Äänestä
  • Et saa ostettua millään keinolla lisää vauhtia.

    Äänestä

  • No nyt meni kyllä vielä sekavammaksi. Olet ostamassa simiin pikkusimillä lisää nopeutta? Huh.

    Avaa liikkeessä Saunalahden Nopsa ja saat sen mukana nopean usb-modeemin. Prepaid-mobiililaajakaistan mukana tulee hidas usb-modeemi.

    Äänestä

  • Pirikauppias katos kirjoitti:

    Et saa ostettua millään keinolla lisää vauhtia.

    Löytyihän se pirikauppias, paljonko laitetaan?

    Äänestä

  • Dude is back...Bitch kirjoitti:

    Löytyihän se pirikauppias, paljonko laitetaan?

    Pari ketolaa kiitos.

    Äänestä

  • Homma toimii kirjoitti:

    Pari ketolaa kiitos.

    Se olis kuuskymppiä kiitos.

    Äänestä

  • Suoneen kirjoitti:

    Se olis kuuskymppiä kiitos.

    Lähen tästä vetelee, tattis!

    Äänestä

  • Tukka pystyyn kirjoitti:

    Lähen tästä vetelee, tattis!

    Toimii....

    Äänestä

Mä saan farttiin vauhtia kun syön hernekeittoa ja ruisleipää.Kyllä lähtee!

Äänestä
  • Fart. vois ottaa kans piimää ja kaalia ja vetästä kaljat päälle. Hih! Kyllä takuulla tulee faarttia ja fartia.

    Mie taidan mennä Saunalahden konttuuriin tai jos huomenna liittäis koko komeuden omaan himalaajakaistaan ja jättäis tikun ihmettelemään.

    Äänestä

Micro-sim mokkuloita myynnissä joihin kävisi tuo sauniksen juttu, http://saunalahti.fi/prepaid/microsim.php
Tuo olisi melko kätevä ja lupaavat kohtuu nopeuten verrattuna normaaliin "prepaind-laajakaistaan", eli teoreettinen nopeus 14 Mbit/s kun tavallisessa prepaind liittymässä se on max 4 Mbit/s, eikä olisi kalliskaan, 0,66 € x 31 pvä = 20,46€ maksimissaan.
Eli tuossa maksaisi vaan niiltä päiviltä mitä käyttää ja se ei vanhene kuukaudessa ja lisäksi tuohon tulee kaikenmaailman latausbonuksia jotka laskee hintaa edelleen.
Kaikenkaikkiaan näppärä liittymä esim. Ipad:iin jota silloin tällöin joutuu pitämään wlan-verkon ulottumattomissa.

Äänestä
  • Hyviä ehdotuksia, kiitos!

    Nyt tein kuitenkin niin että kärsin hitaudesta vain tähän asti, koska nyt liitin tän masiinan omaan laajakaistaan himassa. Jo alko pelittää. Täytyy palauttaa tikku omistajalleen yhdessä koneen kanssa sitten kun sen aika on ja käyttää omaa verkkoa tässä siihen asti.
    Aurinkoisia kevätpäiviä toivotellen Faartti

    Äänestä

Etkö tosiaan voi paljastaa tikun mallia, ihme juttu että se on suuri salaisuus, no ei se mitään, mulla itsellä on mobiilitikku XXXX ja se toimii hyvin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Faarttia! kirjoitti:

Hei!
Mulla on hidasnopeuksinen nettitikku Saunalahdelta. Miten mä saan tähän enemmän nopeutta? Asia ei vielä selvinnyt Saunalahden sivustolta. Voinko mä mennä ostamaan jonkin huipputikun Ärrältä ja saada kyydit heti nyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu