Tarvitseeko chicnhilla luonnon valoa?

Miisuueell

Moikka! Katselin tässä paripäivää sitte yhen kysymyksen vastaus kommenteja. Yhdessä luki että chinchilla tarvitsee luonnon valoa. Minun toinen chinchilla ei saanut luonnonvaloa noin 5 kuukauteen ja toinen 1 kuukauteen. Paitsi sillon ne pääsevät luonnonvaloon kun käytän niitä omassa huonessani kyyläilemään ikkunaa noin päivittäin.. Miksi chillat tarvitsevat luonnonvaloa? Sillä en pääse vaihtamaan häkkiä toiseen huoneeseen. Haitaaks se?

3

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • accd

      "Stressi voi olla ympäristön aiheuttamaa, kuten liian meluisa tai rauhaton elinympäristö tai liian vähäinen luonnonvalo. Stressi voi myös johtua väärästä hoidosta, kuten vääränlaisesta ruokavaliosta, liian vähäisestä liikunnasta tai virikkeettömästä elämästä. Chinchilla voi olla stressaantunut, jos se on onneton. Chinchilla stressaantuu myös, jos se ei saa päivisin nukuttua."
      http://www.chinchillat.net/Sairaudet.html

      Tässä nyt esimerkki luonnonvalon tarpeesta. Valo vaikuttaa mm. kasvuun, terveyteen, lisääntymiskykyyn, sisäelimiin jne.

    • minkaaaaaaaaaaa

      Nyt en oikein osaa vastata. Enkä ymmärtänyt tuota vastausta? Tarvitseeko siis chinchilla valoa? Vai riittääkö se että he pääsevät ikkuvamaiseen huoneeseen jokapäivä paitsi sillon kun ollaan reissussa.

    • accd

      Tarvitsee valoa ja myös vuorokausirytmin. Sitä ei siis voi jättää pimeään tai valoisaan reissun ajaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      111
      7569
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      245
      7483
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5163
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4849
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4603
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4292
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      117
      4106
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1851
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1619
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      274
      1500
    Aihe