Saatiin mun avokin kanssa pieni talo tossa syykuussa. Avokki tekee yövuoroja joten mä oon siis yksin pari kolme yötä viikossa. Ja mua on ruvennu siis pelottaan tää talo, kun täällä esmes kerran aukes ulkoovi itekseen. Mä olin sen pannu kii illalla ja aamulla ku lähin duuniin se oli auki Ja kerra yöllä oli kamarin ovi auki vaikka aina laitan sen kii. tää on avokin mummin talo, ja se hirttäyty tonne vintille. Mua kammottaa.
Uusi koti
1
144
Vastaukset
Ihmettelen vaan miten ulkoovi voi aueta itsekseen, kai se oli lukossa. Jos useamman kerran niin tapahtuu, niin kannattaa laittaa jokin kamera tallentamaan tapahtuma, niin ainakin voi todeta, mikä oven avaa. Uusia pimeässä tallentavia kameroita on saatavissa kohtuu hintaan. Herää myös kysymys onko kenelläkään ulkopuolisella avaimia talaloon?, jos on niin voi vaihdattaa myös lukot Abloyn uusimpiin malleihin, ne eivät ole tiirikoitavissa auki, oven pitää avata sisäpuolelta. Tulee vielä mieleen, että onko sinulla taipumuksia unissa kävelyyn? Kameran avulla sekin tulee kyllä ilmi helposti, kuka niitä ovia oikein aukoo. Mummi on voinut jäädä kummittelemaan taloon , koska hänen pois menonsa oli niin traaginen. Kummitteluun viittaavia asioita voivat olla, askelten äänet, kylmät ilmavirtaukset, huone viilenee yllättäen, sähkömagneettiset häiriöt tv, radio, tietokone yms. epämäärästen varjojen vilahtelut seinillä, esineet tippuvat lattialle ilman minkäänlaista syytä tai siirtyvät, valopallojen näkyminen, eriskummalliset äänet ilman syytä, yms. Kannattaa googlettaa netistä enemmän, tässä varmaan yleisimmät syyt miten voi olettaa, että talossa jokin kummittelee. Toivottavasti näistä neuvoista oli edes jotain apua ongelmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt253930Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.442009Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö421283- 771145
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi371096Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251086Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä481004Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173851Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin137845- 56823