AFS & Yfu

moimoimio

Mitä mieltä olette järjestöistä AFS ja Yfu? Ex- vaihtarit onko kokemusta?

3

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutanisonaskyrimiin

      YFU:sta henk.kohtasesti pelkästään mahtavia kokemuksia. Ainoastaan olen Aasian puolelta joskus kuullut, että paikallinen YFU hoitaa asioita hieman tiukemmin(=tiukemmat säännöt). Mutta suosittelisin kuitenkin YFU:a erittäin paljon :DD

    • kivaa--

      Kiva tietää :) Mun mielestä se perhe ja järjestö on TOSI suuri osa vaihtoon lähtemistä. Joten en todellakaan halua lähteä "huonon" järjestön kautta!

      • Ex-isäntäperhe

        Ei kai mikään järjestö tarkoituksella hanki huonoja isäntäperheitä. Perheitä vain on tosi vaikeaa löytää tarpeeksi paljon, joten kaikki järjestöt joutuvat ottamaan "tarkoista valintakriteereistään" huolimatta minkä tahansa perheen, joka vain suostuu isäntäperheeksi. Valitettavasti vaihtareiksi haluavia on niin paljon enemmän kuin isäntäperheiksi haluavia, täällä Suomessakin.

        Ei YFUkaan valitettavasti aina ole onnistunut perheiden järjestämisessä. Olemme itse täällä Suomessa "pelastaneet" vaihtarin pois huonosta perheestä. Oma lapsemme sai lopulta mahtavan perheen USAssa, mutta kaikenlaista epäselvyyttä siinäkin ensin alkuun YFUn kanssa oli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      52
      3295
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      1044
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      910
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      18
      827
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      800
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      44
      684
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      24
      666
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      610
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      607
    Aihe