Kävin katsomassa

Elikkä on "referenssi"-ryhmä, joka päättää kenelle/keille jaetaan tukea.

Yllätys yllätys yllätys!!

Ei yksikään "referenssi"-ryhmästä ole pätevä kulttuurin alalla!

Kauheeta!

Näin on ruotsinsuomalaisen "kulttuurin" alalla.....................
671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä ihmeen tukea? Ja millä lailla ne eivät ole päteviä? Merkillistä!

Äänestä

Ei oo merkillistä ollenkaan!
Käy tutustumassa nimilistaan - niin rupee vilkkumaan!

Äänestä

Sitäpaitsi niin puolueellista, että yököttää.

Sama mimmi on vuodesta vuoteen istunut kaikissa ryhmissä ja jakaa omalle pomolleen heti tukea, kun tämä pomo perustaa jonkin uuden "kulttuuriyhdistyksen".
Nyt perustivat taas "uuden kulttuuriryhmän" ja arvaa tippuuko tukea tälle KEINOTEKOISESTI järjestetylle ryhmälle? - Kaikki tuttuja keskenään!

Äänestä

Kiinnittäkääpä huomiota kenelle myöntävät tukea seuraavalla kerralla.

Ensinnäkin viime syksynä perustettu "Uusi" Uusi ruotsinsuomalainen kulttuuriyhdistys tulee saamaan isot liksat.

Perustivat "uuden" yhdistyksensä (kaikki ovat jo mukana monessa muussa yhdistyksessä) vaan siksi että saavat anoa lisää rahaa.
Huom. Huom. katsokaapa johtokunnan kokoonpanoa!

Ne jotka istuvat myöntämässä tukea "sattuvat" itse istumaan sen "uuden" Uuden yhdistyksen johtokunnassa... (heh heh).

Todellista Maffiaa, joka vetää täysin puolueellisesti itselleen avustukset!

Seuraavana on osingolla RSE, hm ja taas RSE:n edustaja "sattuu" istumaan referenssiryhmässä, - kuinkas ollakaan (jo ovat saaneet muutaman millin, mutta lisäliksat ovat tervetulleita...)

Sitten on yks kirjasto.

Kas kas, tämän anomuksen lähettäjä "sattui" istumaan aikaisemmin Suomi-Instituutissa.

Pari ruotsinsuomalaista koulua, ja YLLÄTYS yllätys, taas "sattuvat" koulun edustajat istumaan referenssiryhmässä!

Sitten on eräs tietty ruotsinsuomalainen yhdistys, joka "sattuu" joka ainut vuosi saamaan avustusta milloin Kulttuurineuvostolta, milloin mistäkin ja Kas ihmettä - tämäkin "sattuu" istumaan RSKL:ssä ja erinäisissä muissa referenssiryhmissä.

Älkää missään nimessä unohtako "akateemisia" piirejä, jotka jo omien erittäin hyvien liksojensa lisäksi vetävät vielä lisäliksaa, - tuttavathan ja kolleegat kun istuvat referenssiryhmässä...

Yleisesti ottaen kaikkien avustusten saajien edustajat "sattuvat" niinkuin vain jotenkin istumaan siinä referenssiryhmässä, joka jakaa avustukset omilleen.

Niin: ja "sattumalta" tämä referenssiryhmä "sattuu" olemaan epäpätevä!!

Äänestä

Missä tähän referenssi- ryhmään voi tutustua?

Äänestä

Ymmärrän yskän ja olen kokenut samaa puoltamista. Pitäis tasappainottaa renkaat mutta miten sen teet kun tämä junttisakki on renkaiden päällä eikä näe ketään muuta kuin toisensa.

Aikoinaan oli koulupiirissäkin vaikuttamassa sama ilmiö. Diplomeja jaettiin pääröstilaisuudessa eteville tovereille ja esimerkillisille ystäville joissa kriteerinä käytettiin nimenomaan sitäö että oppilas osasi ottaa huomioon luokkatoverinsa.

Satuimpa näkemään miten tämä diplomin saanut toveri kiusasi luokkatoveriansa ihan kiusaa tekemällä, luullessaan että kukaan ei näe.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitäs sanotte? kirjoitti:

Elikkä on "referenssi"-ryhmä, joka päättää kenelle/keille jaetaan tukea.

Yllätys yllätys yllätys!!

Ei yksikään "referenssi"-ryhmästä ole pätevä kulttuurin alalla!

Kauheeta!

Näin on ruotsinsuomalaisen "kulttuurin" alalla.....................

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu