Topfield TF 500 PVRc:n ongelmista

Marjastaja53

Tietääkö kukaan mikä mahtaa olla vikana kun digiboxi herjaa että kovalevy on täysi mutta ei pääse mitenkään päin poistamaan tallennettuja ohjelmia. Ei päästä siis edes katsomaan nauhoituksia jolloin ne voisi poistaa. Vai onko edes täysi? Onko mahdollisesti joku muu häikkä kysymyksessä? En ole ollenkaan varma että tallennustila olisi ollut täysi. Olisiko muuten boxin pitänyt jossain vaiheessa varoittaa että tila on tulossa täyteen? Onko muilla ollut vastaavia ongelmia? Vai onko kone vain kertakaikkiaan tullut tiensä päähän?

10

5800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+2

      Voihan siinä muutakin olla,vaikkapa powerivikaa,mutta jos sinulla ei ole siellä
      levyllä korvaamattomia tallennuksia,voisit kokeilla,antaako se tehdä levylle
      alustuksen? Tallennukset tietenkin katoavat,mutta voisi kuitenkin taas alkaa
      toimia.

    • Konkat vaihtoon

      Topfieldin keskustelualueen http://www.toppy.fi/keskustelu/ mukaan laitetaan ensin poweri kuntoon, ennen kuin aloitetaan kovalevyn tilanteen ihmettely. Yli 80 % kovalevyn ongelmista ratkeaa powerin konkat vaihtamalla.

      Jos aiot korjata powerin itse, niin googlen hakusana "elkokauppa" auttaa. Ennen kuin tilaat konkkasarjaa, niin tarkista powerin versionumero.

      • 65

        Kokeile,pistoke pois seinästä ja takas ja tai tehdasasetukset,uudelleen asennus.Minun Kaonissa joskus sama vika en kyllä nyt muista miten korjaantu, mut ei sitä missään korjaamolla käytetty.


    • Marjastaja53

      Kokeilin kyllä jo virtojen sammuttamista (noin 10 minuuttia) mutta ei ainakaan se auttanut.

      • josko sekin tarvitaa

        Sen jälkeen vielä tehdasasetuksien laitto ja uusi kanavanhaku ym. Jos ei sittenkään toimi, niin menee siihen powerivikaan.


      • Konkat vaihtoon

        Toivottavasti tämä virtojen sammuttaminen tarkoitti virtajohdon irroittamista seinästä? Jos digiboksi sammutetaan kaukosäätimellä tai sen omalla virtakytkimellä, niin virtalähde tai itse vastaanotin saattaa jäädä päälle, eikä boksi resetoidu käynnistyksessä. Kaukosäädin sammuttaa yleensä vain videolähdön, joten silloin tällöin kannattaa se virtajohto nyppäistä hetkeksi pois seinästä.

        Powerivika aiheuttaa jonkun jännitteen putoamisen, jolloin esim. kovalevy ei enää toimi järkevästi, vaikka digiboksi näyttää toimivan muuten normaalisti. Kun poweria korjataan, niin kerralla kannattaa vaihtaa hakkuripowerin kondensaattorit samalla vaivalla. Kun powerissa on käytössä huonolaatuiset 85 asteeseen speksatut kondensaattorit, niin niiden lämpötila saattaa nousta häviöiden takia yli 70 asteen => ei kestä kauan kun ne alkaa pullistella ja sanovat lopulta "poks".

        Yksi tuttava on laittanut vanhan kuvaputki tv:n ja kaikki siihen liityvät laitteet kytkimellä varustetun jakolaudan taakse. Silloin on laitteet varmasti pois päältä ja digiboksikin resetoituu päivittäin. Tallentavalle digiboksille tämä ei ole kovin suositeltavaa usein toistuvien kovalevyn käynnistysten takia, mutta perusboksille siitä ei ole haittaa.

        Digiboksi laitetaan usein ahtaaseen paikkaan hyllyyn ja siinä se hiljalleen kypsyy oman lämmöntuottonsa takia. Kovalevyn ikä lyhenee ja poweri kypsyy parissa vuodessa. Nokian digiboksi oli aikanaan mainio muotoilultaan, sillä sen pyöreän muodon takia sen päälle ei voitu kasata muita laitteita;)


    • make 7

      Kun digiboxin sulkee näyttöön jää vain piste. Ei avaudu kuin irrottamalla johdon ja kytkemällä uudelleen. Missä vika? - make -

      • Toppy_

        ^ Ittellä ilmeni tänä kesänä täsmälleen sama vika kahdessa boxissa (kotona TF5100pvrc ja mökillä TF500pvrt). Mökkiboxiin on jo tehty virtalähteen huolto, eli vaihdettu 11 kondensaattoria. Tuon jälkeen on käynyt ja kukkunut moitteetta. Kotiboxi menee nilkutellen vielä tämän viikon. Konkkapaketti on jo hankittu ja ensi viikolla viedään ammattitaitoiselle kolvaajalle. Toivottavasti "vanha uskollinen" vielä jaksaa muutaman päivän (jumittelee uhkaavasti päivittäin).

        Eli 99,5-prosenttisella varmuudella sinullakin on virtalähteen elkot tulleet tiensä päähän. Ne kannattaa vaihtaa/vaihdattaa ennen kuin virheelliset jännitteet tekevät lisää tuhoa (mm. käräyttävät kovalevyn).

        Elkojen ostopaikoista tietoa vaikkapa Wikistä:

        http://fi.wikibooks.org/wiki/Topfield_TF5X00/Kondensaattorien_vaihto


    • Mies tinoissaan

      Jos juotoskolvi pysyy kädessä, vaihda vain konkat. Minä vaihdoin omasta TF 5100 PVR-mallista kaikki wikikirjassa http://fi.wikibooks.org/wiki/Topfield_TF5X00 suositellut konkat, paitsi kaksi jäi vaihtamatta. Toisen jätin vaihtamatta, koska konkkapaketissa oli vääränlainen konkka ja toisen jätin vaihtamatta, koska se oli hankalassa paikassa. Paketin konkat kannattaa siis tarkastaa huolella ennen kiinnijuottamista. Jos taas et ole ennen tinaillut, vie laite huoltoon. Nyt laite toimii kuin uutena.

      • kannattaa korjata!

        Jep, kannattaa korjata!
        Mun maaliskuussa 2005 ostamaani 5100PVRt:hen vaihdettiin konkat jumittelun takia muistaakseni syksyllä 2009 ja edelleen porskuttaa kuin uusi. Laite on kohta siis 8,5 vuotta vanha ja on edelleen päivittäisessä käytössä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe