kätken kuvani syksyyn
surun uhraan elämän alttarille
olen väsynyt, vanha mies
vaikka sydän on keväästä nuori
voimistuu minussa syksyn miekka
olen kuin unta
unta unessa vaeltaja
päivät kuluvat korppien laulussa
ikävöin sinua, meri
hautaan unelmia merenrantaan
näkinkenkiä, kuin koruja kädessä
missä olet, kuin sinua tarvitsen..
Rivejä kaipauksesta ja surusta
7
200
Vastaukset
- ^hymy^
kaunis on kaipaus.
- Kahvin ystävä
Olisiko ihminen parhaimmillaan juuri sen ikäisenä kuin on. Voisiko ikäihmisen tietomäärällä nauttia nuoruuden hullutuksista täysin rinnoin ja nauttisiko nuori iäkkäämmän elämän iloista ? Aikaansa kutakin, uskoisin, voin tosin olla väärässäkin.
Vaikka elämän kuvaus vuodenaikoina ei ole uusi, tapasi kuvata vanhenemista on kaunis haikeudessaan.
Pidän runostasi. - Liona
"missä ole,t kun sinua tarvitsen" oli liikuttava loppusäe
melkaanloosisen kauniille runolellisessi! Kaipaus että suru ovat vahvoja tunnetiloja ja koskettavat otteillaan syvien tuntojen tummia vesiä. Aallot vyöryvät ja yrittävät hukuttaa tulevaisuudenkin rippeet,etenkin silloin jos jotain korvaamatonta on jäänyt taaksemme.
Mutta kuitenkin ne antavat uusia mahdollisuuksia ja menneiden kautta kehittää joitain polkuja eteenpäin katsoa tulevaisuutta kohden.
Merenaaltoja kuin mielentiloja ihmissydämissä - menneen,nykyisyyden että tulevankin virtoja liikkuvat meissä alati,etsien sitä tukevaa pohjaa mihin jälleen voisi rakentaa sen vahvan pohjan,missä elää tätä elämää.
Kaipaus/suru kuin onni/ilokin ovat omalla tavallaan elämämme tunnerakentajia ... pitkospuita kokea elämän mielekkyyden/mielettömyydenkin.
Myöhäiset Vapun toivotukseni Sinulle !- G.a.b.r.i.e.l.l.a
Meidän opettaja sanoi että jos ajattelee viimeiseksi illalla ja ensimmäiseksi aamulla jotain asiaa nii on riippuvainen , mä taidan olla riippuvainen susta
- henna´
Toi oli tosi kauniisti kirjoitettu riippuvaisuus rakkauteen on ihana asia (:
Kiitos sanoista ja kannustuksesta :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1514886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813576SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä892102Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?241995Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191468Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1001283
