muutama tuttu on cnc-hommissa. tilit on aika eri luokkaa omiin puusepän tileihin nähden. 2500-4000€ kuussa käteen. miten vaikeaa ja aikaa vievää on opetella cnc-koneistushommat? tai ainakin jotain sorvihommia? jyrsintä ja aarporatyöt taitaa olla turhan vaikeita aloittelijalle. vituttaa tehä töitä 1700 netolla!
cnc-hommiin?
6
237
Vastaukset
- kone tekee työn
CNC-koneistus on suht helppoa. Painat nappia ja kappale tulee kuin liukuhihnalta. Tietenkin jos on täysi idiootti, niin hommassa ei pärjää.
- ghjdfjdj
Ihanko totta? Että ihan nappia painamalla osaa kone itse pomppauttaa kappaleen koneen sisään, ja valita työkalutkin?
OHHOH! onpas kyllä.
Ei kun vakavissaan, kyllä siltä "napinpainajaltakin" pikkaisen enemmän vaaditaan. Jos ohjelman tehnyt on esim. lomalla, ja ohjelmassa sattuu olemaan virhe, sinun oletetaan pystyvän se korjaamaan. Myös tekemään vähintään keskustelevalla ohjauksella simppelimmät kappaleet.
- gibbscam
joo napinpainaminen. mutta jos pitää jotain osatakin ni on hiukan eri juttu. napinpainaja ei myöskään tiliä. ammattimies kyllä. 2500-5000€ kuussa näppiin paikasta, osaamisesta ja työhaluista kiinni
- cnc-koneistajaksi
Tuohon 5000 euroa kuussa netto pitääkin sitten tehdä töitä aika lailla. Ilmeisesti jonkun 5-akselisen käyttäjän palkka? Bruttona 8000? Mistä tuollaista palkkaa pystyy ansaitsemaan ja millä osaamisella?
Juuri opettelen Mastercamia ja koneistuksen perusteita. Sekuntiakaan en ole koneistanut itse, mutta alanvaihto edessä ja päätän ottaa kunnon teoreettisen headstartin niin löytyypä sitten viitekehystä kun käytäntöä opettelee.
- gibbscam
itsellä 4200 käteen, tehdä joutuu paljon mut tilipäivänä huomaa. 5-akselista konetta pyöritän. gibbscamia käytän pääasiassa. olen töissä paikassa jossa tehdään ilmavoimille ja autoteollisuudelle osia. maata ja paikkaa en kerro. vaitiolovelvollisuus. tänne ei myöskään pääse jos on rikosrekisteri. annan neuvon kaikille. älkää jääkö niihin maakuntapajoihin!
- fgdsgsdfg
Paskapuhetta mutta uskon. 5/5.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292083
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051906Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841679Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy661555Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841193
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561152- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023