Häiden alkoholitarjoilu?

morsian2013

Hei!

Pidämme häämme A-oikeuksin varustetussa ravintolassa, jonne omien juomien tuonti ei ole sallittua. Juomatarjoilu tulee siis melko hintavaksi, mutta täysin kuivin suinkaan emme halua vieraidemme joutuvan olemaan. Ongelmana on ollut nyt vain se, ettemme sulhon kanssa osaa määritellä, millainen tarjoilu olisi riittävä, jotta tunnelma olisi rento ja hauska, häiden menemättä kuitenkaan"ryyppäjäisiksi".

Olemme harkinneet seuraavaa; alkumaljat, kahvin kanssa avecit, 2-4 annosta esim. boolia illasta. Ehkä (budjetin antaessa myöten) annos viiniä ruuan yhteydessä? Enemmän halutessaan vierailla olisi mahdollisuus ostaa juomia baarista, tai käydä perinteisesti (ja salaisesti) sitten peräkonteillaan.

Mitä mieltä olette, onko juomapuoli sopiva näin? Meidän kummankin lähisuvussa on alkoholin suurkuluttajiakin, joiden örvellystä emme haluaisi katsoa loppuillasta. Emme kuitenkaan myöskään haluaisi järjestää täysin kuivia häitä.

3

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Minusta riittäisi alkumalja ja lasi viiniä ruoan kanssa. Avecit voisi jo jokainen sellaista halajava kustantaa itse.

      Ja tarvitaanko boolia ollenkaan? Ne alkoholin suurkuluttajat sinne booliastialle vaan linnottautuvat. Minä pärjäisin ilmankin. Toki meidänkin häissä sellaista oli...

      Nämä ovat sellaisia asioita, joista varmaankin jokaisella on oma näkemys.

    • Smaikku

      Heippa

      Mekin juuri pohdiskelemme, miten järjestää juomatarjoilu riittäväväksi mutta ei kuitenkaan innostaa vähän enemmän viinaanmeneviä vieraita juopottelukinkereihin. Komppaan ed vastaajaa, jättäkää avecit pois ja viiniä mieluummin ruoan kanssa, vaikka kaksikin lasia per nokka. Jos olisin itse vieraana, niin toinene kaato viiniä tuntuisi anteliaalta enkä avecia edes osaisi odottaa. Myös viinin rajoittaminen yh´teen lasiin saattaisi tuntua kitsaalta. Avecia halajavat varmaan ostavat omat konjamiinit ihan mielellään.

      Booliako tarjotaan anniskeluravintolassa? Kuulostaa oudolta lainsäädännön puitteissa, ravintolan pitäisi periaatteessa mitata alkoholi asiakkaan lasiin, jottei kerralla tarjoilla yli sallittua annosta... No kaippa sitä joku kiertotie löytyy. Jättäisin minäkin alkoholitarjoilut ruoan kanssa ja sen jälkeen jokainen juo omien varojensa mukaan.

      En muuten sitä peräkontilla käyntiä niin kannustaisi myöskään, omat viinat ravintolassa - tai edes parkkiksella - ei kuulosta ihan reilulta toiminnata ravintolaa kohtaan.

    • jeppe 85-99

      Moikka.
      Mielestäni kyllä häissä riittää hyvin se että morsiuspari tarjoaa alku-maljan ja viinin tai vastaavan ruokailun yhteydessä.
      Loput juomat asiakas maksaa itse, Onhan häät kahden ihmisen liiton vahvistu.
      En kyllä oikein ymmärrä ihmisiä jotka menevät häihin ja sitten kun hääpari tarjoaa niin vedetään kun sieni.
      Mielestäni häissä "konttaaminen" on hääparin häväistystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4074
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      95
      2496
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2112
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      27
      1683
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1546
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      16
      1285
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1158
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1155
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      80
      1080
    Aihe