Junalla Perussa?

joppi

Uskaltaako Perussa taittaa matkaa junalla?

4

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelijä

      miksi ei uskaltaisi??

    • Ako

      Junamatkailu Etelä-Amerikassa (aivan kuten Pohjois-Amerikassakin) on aivan lapsenkengissään verrattuna junamatkailuun Euroopassa. Vuoroja ja ratoja on vähän, ne ovat hitaita, epämukavia, kalliita ja pysyvät heikosti aikataulussa. Todennäköisesti myös turvallisuusnäkökohdat on hoidettu leväperäisemmin, joten kysymys on sikäli aiheellinen.

      Kuitenkin, jos peilataan junamatkailun vaaroja muiden matkustusmuotojen vaaroihin Etelä-Amerikassa, huomataan se aika turvalliseksi. Pitäisin omalla kokemuksella ja tiedoillani vaarallisempana kuin junamatkailu lentää, matkustaa bussilla, omalla autolla, liftata tai kävellä.

      Junissa suurimmat ongelmat ovat se, että niitä ei ole, se, että ne eivät kulje, sekä se, että ne kulkevat niin hitaasti. Hintakin on joskus älytön.

      http://fff.neutech.fi/Travel/

      --ako

    • Tuuli

      Juu, ainoat junayhteydet Perussa taitavat olla ne Puno-Cuzco ja Cuzco-Aguas Calientes (Machu Picchu). Tai ainakaan niita ei kovin paljon enempaa ole... Olettaisin etta ainakin nuo Machu Picchun junat on turvallisia. Niissa liikkuu kuitenkin niin hillittoman paljon turisteja... :)

      • Siiri

        Juu, muita junayhteyksiä ei tosiaankaan ole. Itse kuljin ystäväni kanssa viime vuonna paljon busseilla. Andeja ylitettäessä aikaa tietysti kului, mutta rannikkoa pitkin bussit olivat nopeita, ihan meidän express- tasoa; hinnoiltaan matkat olivat tosi edullisia. Muutaman kerran matkasimme yöaikaan, ihan turvallista oli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      159
      10165
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      52
      2750
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      76
      2465
    4. 84
      2298
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      145
      2056
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1878
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      41
      1342
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1275
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1187
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      863
    Aihe