Häävieraan pukeutuminen

Häävieras

Moikka!

Serkullani on parin viikon päästä häät, ja sinne tarvitsisin mekon. En ole ennen ollut häissä, joten en tiedä pukeutumiskoodeista... Häät alkavat kahden aikaan iltapäivällä kirkossa, jonka jälkeen lähdemme kartanoon jatkamaan hääjuhlaa puolille yöhön saakka. Millainen on sopiva pukeituminen parikymppiselle naiselle?

Minulta löytyy kaapista pitkä maahan asti yltävä sini-kuviollinen tosi juhlava ihonmyötäinen silkkinen iltapuku. Puku on aika avara selästä ja olkapäät tulevat esiin. Jos laitan päivällä kirkkoon puvun päälle esim. jakun tai boleron ja illalla pelkkä iltapuku, noudatanko häävieraan pukeutumiskoodia? Vai olisiko esim. polvimittainen cocktail-mekko parempi vaihtoehto alkukesän häihin?

2

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Päivähäihin sopii ei-siitä-kaikkein-juhlavimmasta materiaalista valmistettu leninki. Pituus voi olla kaikkea ministä nilkkapituuteen. Ei siis lattiaan asti, kuten iltapukusi on. Iltapukusi kuulosti muutenkin hyvin juhlavalta materiaaliltaan ja leikkaukseltaan.

      Päivähäissä voi käyttää halutessaan myös hattua. Sukkahousut kuuluvat juhlapukeutumiseen kesälläkin. Leningin asemasta voit myös valita jakkupuvun.

      Näin siis etiketin mukaan, mutta toki tuota etikettiä paljon häissä venytetään puoleen tai toiseen.

    • Näin tuntuu

      Se coctail-mekkosi on varmasti hyvä valinta.
      Iltapukusi kuulostaa yliampuvalta päivätilaisuuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      1997
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1470
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1259
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      69
      1090
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      222
      1052
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      962
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      236
      917
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      896
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe