Nyt tutkitaan mikä tappoi ison määrän muuttolintuja talvivaaran myrkkyaltaasee.
Lehti kirjoitti että pohditaan mitenkä saadaan allas peitettyä ,ettei linnut pääse laskeutumaan siihen.
Tutkitaan ja tutkitaan ,ja aika kuluu. s Selvää asiaa tutkitaan niinkauan että voitais päästä pälkähästä, siltä tämäkin vääryys koitetaan saada pois päiväjärjestyksestä . Niinkuin ei olisi mitään myrkytystä ollutkaan .
Raha ei saisi olla tavoite ,jos sillä saadaan näin paljon pahaa aikaan luonnossa. Tekiät on saatava teoistaan vastuuseen.
Onhan Suomessa Luonnonsuojelulakikin , mihinkääs sekin velvoittaa .
Lehti kirjoitti että pohditaan mitenkä saadaan allas peitettyä ,ettei linnut pääse laskeutumaan siihen.
Tutkitaan ja tutkitaan ,ja aika kuluu. s Selvää asiaa tutkitaan niinkauan että voitais päästä pälkähästä, siltä tämäkin vääryys koitetaan saada pois päiväjärjestyksestä . Niinkuin ei olisi mitään myrkytystä ollutkaan .
Raha ei saisi olla tavoite ,jos sillä saadaan näin paljon pahaa aikaan luonnossa. Tekiät on saatava teoistaan vastuuseen.
Onhan Suomessa Luonnonsuojelulakikin , mihinkääs sekin velvoittaa .
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyllä lintujen kuolinsyy selvitetään juurta jaksain. Kaikki otetaan huomioon sekin, ettei niitä lintuja ole sinne tuotu. Sellainenkin vähäinen mahdollisuus voisi olla olemassa.
Muuten olen sitä mieltä, että huonosti on kaivoksen jätevesiasiat hoidettu, niin paljon kuin lakeja ja asetuksia, tarkastajia, suunnittelijoita ja valtion virastoja onkaan vahtimassa ettei tämmöistä pääsisi tapahtumaan.
Järkyttävää.
olisi ollut, vaikka olisi tuotukin ne linnut. Täälläkin kyllä linnuista niin imelästi puhutaan ja monen kameran näkymiä selostetaan ihan kuin kaikki ei osais niitä katsoa ihan itsekkin. Ihmisistä viis, yhdenkin palkstalaisen mielestä kateelliset työtä vieroksuvat kritisoivat sitä kaivosta.
TV:ssä näytettiin , niitä lintuja oli kieltämättä sata , rantaan vesirajaan olivat kulkeutuneet .
Sääksi ottaa myös kalat järvistä ja lammikoista . Sitäkin on hieno seurata --kun ei vaan menisi Talvivaaran jätealtaaseen.
Uutisissa kerrottiin lintuja olleen 30. Missä muunlainen lukumäärä?
Jos ne linnut kuolivat myrkkyyn niin hyvä jos niitä olikin "vaan" 30 - Ja ne kaksi jotka poliisi otti tarkastettavaksi.
Ei ole yhtään varmaa kuinka paljon metsässä liikkuvat eläimet juovat sitä myrkkyvettä , vai olevatko he niin viisaita että huomaavat sen myrkyn.
Kun ei ole airattukan se myrkkyallas .
Kuka näistä hyötuu kaivostoiminnasta . Toiminta on jonkunajan päästä loppu ,niin saihan köyhäkansa työtä. Mutta millä hinnalla. Joku veti välistä , eikö se näin mene ,ja taas on kansaa höntitetty . Raha virtaa muualle ei siittä jää suomeen juuri mitään . Verotuloja ehkä ,mikä on Kärpäsenpaska , mitattuna hyötyjien tuloksiin.
Ikävä juttu suomelle,
meillä pitäisi olla teknologia maailman huippua, kuinka on mahdollista ettei talvivaaran myrkkyjä ole osatttu puhdistaa ennen kuin ne on päästetty luontoon,
on aivan oikein että kaivos suljetaan niin kauaksi aikaa kun puhdistus laitteet on rakennttu kunnolla.
Vuoden loppuun on annettu Talvivaaralle aikaa saada asiat parempaan kuntoon.
Itse ihmettelen ettei lisää lintuja ole tullut ja juuri noita toisiakin eläimiä.
Oudolta tuntuu tavallisesta maan tallaajasta.
Toisaalta olisi Suomelle mukavaa, jos vaikka kaivokset alkaisivat toimimaan, ja toisiakin suuria yrityshankkeita keksittäisiin.
juuu, onhan se hyvä jos kaivokset tuottaa, mutta ku luulen että ne omistaa ulkolaiset yhtiöt,
noi meidän päättäjät ku on myyneet maat ja mannut ulkolaisille,
tuotto jää minimaaliseksi siihen verrattuna jos suomi itse omistas oman maan alueella olevat kaivokset.
talvivaaraan on syytä pikaisesti rakentaa myrkkyjen puhdistamo ennen kuin vedet lasketaan luontoon.
Ei taida meillä niitä raharikkaita ollakaan, jotka kaivoksia pystyisi perustamaan. palstalla saa eri käsityksen. Millä se Suomi omistais, kun muuta ei ole kuin velkaa.
Niinhän ne suomalaiset kansalaisetkin myyvät maansa ja mantunsa muille maille, ei siinä myyntiasiassakaan päättäjiä tarvita.
Raha se ratkaisee molemmissa ryhmissä. "Pata kattilaa soimaa, mutta musta on kylki kummallakin"
Mutta nythän on kysymyksessä
yritys, jota kansanedustajatkin
omistaa. Kyllä se raha on kuule
meille kaikille tärkeä.
Kyllä se vaan on niin väärin . Tekohymy sanokin sen oleellisen Kansanedustajat ajaa siellä omaa etuaan , koskaas siellä taasen on palkankorotus. Ei oo ainakaan Eläkeläisille luvattu mitään Se vanhuuslakikin on vaan heillä sivuasia. Kunhan vaan oma palkka juoksee säännöllisesti.
Minunkin on Maanantaina mentävä haukkuun pankkin kun Suomesta SAATAVA ELÄKKEENI ON JO YLI VIIKON JÄLJESSÄ .
sori, mutta on ollut ihan yleisissä tiedotuksissa, että pankkien maksurästejä on sattunut jostain syystä, jopa sosiaalipuolenkin maksut ovat olleet myöhässä ja myös laskutukset, nyt asiaan on tullut tasapaino