Hei, olen tässä pidemmän aikaa miettinyt valokuvan teettämistä ns. sisustuselementiksi (jääkaappiin) . Löysin tällaisen mahdollisuuden kuin http://www.designskins.fi . Mietin että kuinka tarkka tuon kuva ntulisi olla, jotta näkyisi valokuva yhä terävänä? Maisemakuvan aion laittaa..
Valokuvien teettäminen tarraksi?
valokuva_notpro
4222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
>Hei, olen tässä pidemmän aikaa miettinyt valokuvan
>teettämistä ns. sisustuselementiksi (jääkaappiin) .
Jos tosiaankin sisustat jääkaappisi valokuvalla, niin laita ihmeessä edes nettikamera sinne jääkaappiin välittämään sen sisuksista kuvaa! Muutenhan koko sisustaminen menee jääkaapin ulkopuolella olevilta ihan hukkaan.
Palaako muuten jääkaappisi sisällä valo silloin kun sen ovi on kiinni? Olisi hyvä varmistaa, että nettikamera saa riittävästi valaistusta.
Pelkästään mutulla:
– värikuvissa minimi 180 dpi
– max 300dpi jos kuvassa riittää yksityiskohtia (kuvan resoluutio?)
esim. metrin korkuiseen kuvaan tarvitset n. 7000 – 12 000 pikseliä korkeutta
– mustavalkoisissa mielellään 400 – 600 dpi
Selvennetääs tuolle aloittajalle kun tuntuu olevan aloittelija.
180 dpi = 180 kuvapistettä tuumalle = 70 kuvapistettä sentille = 7 kuvapistettä millille. Tuolla kuva näyttää hyvältä jos ei katso suurennuslasilla.
300 dpi on vastaavasti noin 120 kuvapistettä sentillä eli 12/mm. Tätä pidetään valokuvatarkkuutena.
Jos ajattelet vain "kauempaa katsottavaksi" niin kokeile sopiva erottelu printtaamalla kuvia eri erottelulla valokuvapaperille. Sitten teippaat jääkaapin oveen ja katsot kauempaa ja saat sen erottelun jonka katsot tarvitsevasi. Ei se niin tarkkaa ole kotona kuin jos laittaisit myyntiin. Hieman rakeinenhan voisi olla vaikka taiteellista?
On tullu tilattua tuolta valokuvalla ja hyvää tullu : ) otin kuvan skidien piirustuksista kun ei ollu skanneria ja sellanen on nyt tossa läppärin kannessa