Hei
Olen tuore toiminimiyrittäjä. Minua askarruttaa pari asiaa, jotka vähän epäselvät.
Teen maanantaina vieraalta paikkakunnalta työmatkan n. 150 km ja ja perjantaina ajan takaisin 150 km. Olen siis oikeutettu 300 km:n osalta kilometrikorvauksiin sekä päivärahaan 5 päivältä. Yövyn tuttavani luona. Olisinko oikeutettu myös yöpymiskorvaukseen? Voiko sitä maksaa rinnan päivärahan kanssa?
Entä jos tuttavani ottaa korvauksen majoituksesta ja kirjoittaa siitä laskun (hänellä myös tmi, joka tarjoaa majoituspalveluita). Voiko majoituskorvausta (enint. 57 eur/vrk) maksaa rinnan päivärahan kanssa?
Joudun tällä vieraalla paikkakunnalla käyttämään henkilöautoa työmaille siirtymiseen. Enkö ole oikeutettu myös kilometrikorvauksiin näiltä ajoilta?
Pvraha ja yöpymiskorvaus?
rakyrittajatmi
2
897
Vastaukset
- kokokoko
Mites, sä kun olet yrittäjä. Eikös yrittäjä laskuta asiakkaalta könttäsumman ja erittele menot vasta verotuksessa.
- rakyrittajatmi
Juu niin se menee. Siis toiminimessä kaikki verovapaat kustannukset vähennetään verotettavasta tuloksesta. Toiminimihän ei siis maksa palkkaa "omistajalleen" vaan kaikki laskutettu on ansiotuloa.
Kysyin noita asioita, koska en tiedä saako niitä vähentää "päällekkäin". Olen aloittanut toiminnan vasta vuoden alusta. Paljon on vielä epäselvää :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515866Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714595Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913735Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613265SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502443Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131209