Kiinteistönvälitys

Millaista on olla kiinteistönvälittäjä?? Kiinnostaisi kuulla kokemuksia. Hyvät ja huonot puolet. Luotettavia työnantajia?
41690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kiinteistönvälittäjän homma on mukavaa hommaa jos olet oikealainen ihminen. Tapaat paljon erilaisia ihmisiä , näet paljon erilaisia asuntoja. Työ on sinänsä erittäin vapaata mutta aikaajoin todella kiireistä. Joidenkin mielestä se kun pitää olla aina tavoitettavissa on rasittaavaa ja toiset sitä kun miltei joka sunnuntai on töitä. Palkka on hyvä jos jaksaa hommia paiskia. Aika useessa välitys liikkeessä palkka perustuu suurimmaksi osaksi pelkkään provikkaan eli esim nyt kesäkuukausina kun myynti on hiljasempaa ja lomia haluaa pitää niin palkaa ei tule paljoakaan. Sitten taas syksyllä ja keväällä on sesonki jolloin palkaa tulee hyvin. Suosittelen isoimpia välitysliikkeitä koska heillä on markkinointi paljon suurempaa ja silloin ei tarvitse ns. myydä itseään ja soitella yksityisille jotka myyvät asuntoja ja yrittää kaupata omaa palveluaan sinne. Kannattaa kokeilla mutta lopettamis prosentti on aika korkea.

Äänestä
  • kiva homma suosittelen nousu kautena ainakin
    mutta on pidettävä silmät auki jos työt loppuu
    ja ei menekkään kaupaksi talot / asunnot
    kiva homma ja hyväääää kesääääää

    Äänestä

  • Minkälaista koulutusta tuohon hommaan tarvitaan? Minkä verran työnantaja järjestää koulutuksia? Kuinka hyvin siinä pääsee leivänsyrjään jos jaksaa paiskia sitä hommaa?

    Äänestä

  • Asiakaspalvelija kirjoitti:

    Minkälaista koulutusta tuohon hommaan tarvitaan? Minkä verran työnantaja järjestää koulutuksia? Kuinka hyvin siinä pääsee leivänsyrjään jos jaksaa paiskia sitä hommaa?

    Työhön ei sinänsä tarvita koulutusta jos olet työmyyrä.:) Leivänsyrjässä pysyy hyvin jos jaksaa tehdä tosissaan töitä kelloon katsomatta.. Suuremmat välitys ketjut kouluttavat ainakin säännöllisesti ja hyvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lee kirjoitti:

Millaista on olla kiinteistönvälittäjä?? Kiinnostaisi kuulla kokemuksia. Hyvät ja huonot puolet. Luotettavia työnantajia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu