Ongelma SD-digiboxin ja HD-television kanssa

Opiskelija

Hankin Canal kortin MM-kiekkoa varten Soneralta. Full HD-televisiossani ei kuitenkaan ole kortinlukijaa, joten ajattelin tämän ratkeavan siten, että yhdistän vanhan kortinlukijalla varustetun digiboxini (HUMAX CX-FOX II) televisioon SCART-johdolla (ei paikkaa HDMI-johdolle), sekä antennijohdot digiboxista televisioon sekä digiboxista seinään.

Televisio tunnistaa laitteen ja asettaa sen lähdeluetteloon kohtaan "Ulkoinen 1", mutta ei suostu näyttämään kuvaa vaan herjaa ""Ei signaalia tai heikko signaali". Onkohan vika kytkennöissä vai voiko tämänkaltaista kombinaatiota edes saada toimimaan? Kiitos jo etukäteen.

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanki CI+ moduli...

      Onko kyse kaapeliverkon CX-FOXC digiboksista? Onhan sinulla antennikaapeli kytketty seinän rasiasta digiboksin Cable IN -liittimeen ja siitä TV/VCR -liittimestä antennikaapeli jatkaa tv:n antenniliittimeen. Jos antennikaapelit on kunnossa ja olet suorittanut kanavanhaun (ilman korttia) löytämättä kanavia, niin aina voi kokeilla vielä tehdasasetusten palautusta.

      Suosittelen, että hankit televisioon CI modulin. Sonera linkittää kortin televisioosi, jos se on http://www.testatutlaitteet.fi/fi/index.html "Cable Ready HD" -laitelistalla. Lätkä HD:nä on eri luokan katseltavaa ja kun muistat, että kesällä on tulossa heinä-elokuulla olympialaiset, niin menetät paljon tunnelmasta, jota tuolla HD:llä saat nähtäville.

      • Opiskelija

        Kiitos. Uskoisin, että tein kaiken oikein noiden ohjeiden mukaan, mutta ei pelaa. Rahallahan tuo helpoin ratkaisu löytyisi, ja näin varmaan joudunkin tekemään. Tällä hetkellä se on vähän tiukassa ja vaikuttaisi että ko. moduli/kortinlukija on siinä 50€ hujakoilla... Eikai se auta, toukokuussa syödään siis paljon makaroonia.


    • Siis et näe edes boksin menuja? Tällöin vika ei ole siinä, että boksi ei saisi signaalia vaan boksin ja TV:n välissä. Tarkasta, että scart on kunnolla kiinni ja oikeassa reiässä boksissa. Tietysti boksi voi olla rikkikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe