Zone alarm palomuuri ei päästä MIHINKÄÄN?! Tulee vaan "sivua ei voi näyttää"! Mikä sille on tullut? Johtuuko päivityksestä vai mistä? Mitä voin tehdä?
Hermot menee!
Miia
261340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Löysennä vähän asetuksia niin rupeet pääsemään.
ootko kokeillut et zone on pois päältä ..
eetei vain vika olis palvelimessa
Nytkin se on pois päältä. Kun panen päälle, niin... =(
hyvin tuo kirjoittelu tänne onnaa...
kun se muuri ei ole käytössä.
tunkee pöpöä koneeseen. Järki hoi! Ei sitä pois saa ottaa! LÖYSENNÄ ASETUKSIA!
Siihen juuri kysyin apua, että miten löysennän?
Palomuuria ei kannata ottaa pois päältä edes hetkeksikään silloin kun nettiyhteys on auki,jos palomuuri on pois päältä hetkenkin takuuvarmasti tunkeilijat tulee Heti koneellesi ja sinä et edes sitä silloin huomaa!
rakkaista Microsoft-systeemeistäsi, joista palkankin saat. Täällä edistyneemmällä puolella on mukavan turvallista vaikka kokonaan ilman palomuuria. (Toki sitä voi ja sopii ihan hyvin käyttää, kun se tulee järjestelmän mukana, on tehokas eikä kuitenkaan häiritse mitään.)
Etkä kyllä kysyny! jos olisit heti kysyny olis apu tullut heti:
http://www.markusjansson.net/fza.html
Toivottavasti tätä linkkiä ei poisteta, vaikka usein kuulemma poistetaan sillä se on hyvä ohje ZA:lle.
Miksi sinä "edistymeepänä" olet täällä aloittelijoiden palstalla?
Eikö olisi järkevämpää sinun olla siellä "edistyneempien" palstoilla microsoftia haukkumassa.
on näet myös - ja etenkin - aloittelijalle kirkkaasti paras, helpoin ja turvallisin vaihtoehto. Siinä se edistyneisyys juuri näkyy, kun kaikki todella toimii kuin itsestään, kuten Mikrobitin iMac-kokeessakin sanottiin.
Tämä siis ystävällisenä vastauksena kysymykseesi, kuka nyt sitten tällä kertaa lienetkin. Ei vainkaan: kielenkäytön ammattilaisena tunnistan sinut missä tahansa keskustelussa.
Katso että se lukko on auki,jos se on kiinni niin zone sulkee kaikki liikenteen sisään ja ulos.
"Lukko" sulkee liikenteen muilta paitsi niiltä, joille erikseen annat luvan. Sen sijaan "Stop"-painikkeen klikkaaminen sulkee kaiken liikenteen ja sen uudelleen klikkaus avaa jälleen liikenteen!
Ei se minulla ainakaan noin toimi.
Vaan kun lukko on kiinni niin ei kysy mitään lupaa Sillä stop merkillä juuri lukko suljetaan ja avataan.
Klikkaa "lukon" kuvaa, niin "lukko" menee kiinni ja klikkaa uudelleen, niin "lukko" aukeaa. Tosin lukossa ollessa ei tietenkään mikään kulje, jos et ole antanut millekään erikoisvaltuuksia kulkea.
Eikä se mitään "Lupia" kysele, jos "Lukko" on kiinni.
Klikkaa "Stop", niin kaikki liikenne sulkeutuu ja klikkaa uudelleen, niin liikenne kulkee.
Niinhän sanoin jo ensimmäisessä vastauksessa.
Kyllä se lukon ja stop merkin klikkaaminen on sama asia.
Opettele jostakin, jos et puhetta usko, en minä jaksa tuollaisen "provon" kanssa kinata.
En ole provo.
Olisit maininnut,että ne erikoisvaltuudet voi antaa sen avaimen kanssa niin olisin heti tajunnut.
En todellakaan tiennyt sitä ja sen keksimiseen meni oma aikansa.
Sorry!!!!!!
...olet "provo" tai et ole. Selvennän kuitenkin vielä seuraavaa: Avaa ZA:n "Program Control" ja siinä välilehti "Programs", kun klikkaat hiiren vasemmalla listassa olevia ohjelmia joko "Acces" tai "Server" alueilla, niin saat kolme vaihtoehtoa, "Allow", "Block", "Ask", tunnut jotakin tietävän kyseisestä palomuurista, joten uskon sinun tietävän, mitä vaihtoehdot tarkoittavat. (jos et tiedä, niin kysy, kyllä joku neuvoo) No joka tapauksessa, kun painat hiiren vasemmalla "Acces" ja "Server" kohtien oikealla puolella olevan pienen lukon kohdassa jotakin ohjelmaa, niin saatkin kaksi (2) vaihtoehtoa, "Normal" ja "Pass Lock", ja näillä vaihtoehdoilla nimenomaan valitaan se, miten palomuuri käyttäytyy kyseisen ohjelman kohdalla silloin, kun "lukko"-kuvakkeesta (siitä isosta yläreunan lukosta) on klikattu lukko kiinni. Ja kun yläreunan "Stop" merkistä on klikattu, niin silloin on kaikki liikenne seis, riippumatta lukon asennosta! Kun viet osoittimen "Stop"-painikkeen tai ison "Lukko"-painikkeen päälle, niin opastekstikin kertoo eri asioita. Minä uskon ja toivon, että tämä "rautalangasta" väännetty malli auttaa sinuakin ymmärtämään tämän asian. Olen kuitenkin ollut jo vuosikymmeniä tavalla tai toisella mukana tietotekniikassa, joten aika monesta asiasta tiedän ja joistakin aika paljonkin. Kaikkea hyvää sinulle!
Alarm
Pyysin jo anteeksi.
Jos tuntuu, että palomuurisi asetukset olet saanut jotenkin sekaisin, niin oikea ja helppo tapa on palauttaa alkuperäiset oletusasetukset seuraavalla tavalla: Sulje nettiyhteys, sammuta ZoneAlarm, tyhjennä c:\windows\internet Logs\ -kansion sisältö, käynnistä tietokoneen uudelleen ja kytkeydy nettiin, niin asia on taas kunnossa. Ja jos ei edellä kerrotun jälkeen netti toimi, on vikaa syytä hakea muualta!
saman palomuurin kans, mut ei mene enää. Aluks se toimi moitteettomasti, mut sit alko ongelmat. En päässy netissä enää mihinkään ja yritin vaikka mitä. Sitten vihdoin ja viimein kilttinä tyttönä luovutin ja poistin koko ohjelman ja laitoin päälle xp:n oman palomuurin eikä ongelmia netin kanssa oo sen jälkeen ollu minkään näkösiä.
tollaset viestit pitäs poistaa. XP:n palomuuri ei tietenkään riitä mihinkään.
Tosta asiasta voi olla montaa mieltä. Meillä on ainakin riittäny. Epäilin itsekkin alussa sen riittävyyttä, mut hyvimpä toi on riittäny.
Jos ottaisit edes vähän selvää XP:n muurista tietäisit että se ei estä sun koneeltasi lähtevää liikennettä. Se estää vaan toiseen suuntaan. Melkein sama kun oisit ilman mitään muuria. Ota nyt järki käteen hyvä ihminen.