Homeless

Mietin tässä mahdollista matkaa jossain vaiheessa New Yorkiin. Osaatteko sanoa millä alueilla Manhattania on kodittomia eniten? Mietin vain mistä suunnasta kannattaa alkaa etsiä hotellia.
3285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Haluatko siis esiä hotellia kaukana kodittomista vai lähellä heitä?

Kodittomia näkee ympäri Manhattania mm. myymässä kodittomien lehtiä, esim. Port Authorityn aseman luona, Grand Central Terminalin läheisyydessä, Times Squarella, mutta myös alakaupungissa. Metrossakin heitä näkee kerjäämässä tai esiintymäss.

New York on hieno kaupunki turistille, mutta muiden suurkaupunkien tavoin kova niille, jotka ovat tippuneet syystä tai toisesta menestyksen matkasta. En silti muista yhtä poikkeusta lukuunottamatta nähneeni aggressiivista tapausta, useamman kerran ovat tarjonneet mm. apuaan kun olen tutkinut karttaa kadulla. Eräs mies totesi kerran neuvoessaan meidät etsimäämme ravintolaan "Mam, I am not dangerous, just homeless..."

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta matkailija-x. Kysymykseni oli tarkoituksella hieman erikoinen, siksi että en halunnut ilmaista sillä sitä että aliarvioisin kodittomia. Ymmärrän täysin, että putoaminen siihen tilanteeseen voi olla hyvin pienestä kiinni USA:ssa. Mutta toisaalta taas haluaisin kuitenkin majoittua sellaiseen hotelliin, joka ei ole aivan sellaisella alueella, jossa kodittomat liikkuvat suurimmaksi osin.
    Kävimme San Franciscossa viime vuonna ja siellä asuimme hotellissa, joka oli juuri Tenderloi-alueen ulkopuolella, aivan hyvällä paikalla siis. Sen alueen valitsimme aivan sattumalta,mutta kieltämättä esim. juuri Tenderloinin alueella oli likaista ja epäsiistiä , enkä ehkä kuitenkaan haluaisi valita hotellia juuri sellaiselta alueelta. Kaikki kohtaamani kodittomat olivat ystävällisiä , eivätkä tahtoneet mitään pahaa, vain vähän rahaa. Toivottavasti ymmärrätte ajatukseni.

    Äänestä

Tenderloinissa oli takavuosina aika avointa prostituutiota ja huumeiden käyttöä, jotka häiritsivät minua vielä enemmän kuin "tavalliset" kodittomat. Varsinkin kun ensimmäisellä San Franciscon matkallani (aikana ennen internetiä, joka on auttanut aika lailla matkavalmisteluissa), asuin hotellissa keskellä Tenderloinia...

New Yorkissa esim. Sohossa ja Nolitassa on avattu uusia hotelleja viime vuosian, samoin Tribecassa. Canal Streetillä parveilee todella paljon laittomien feikkituotteiden myyjiä, mutta muuten alue on mukavaa ja mieleeni paljon enenmmän kuin keskikaupunki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lomailija kirjoitti:

Mietin tässä mahdollista matkaa jossain vaiheessa New Yorkiin. Osaatteko sanoa millä alueilla Manhattania on kodittomia eniten? Mietin vain mistä suunnasta kannattaa alkaa etsiä hotellia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu