Voiko 7vuotta yksin asuneelle chinchillalle hankkia kaverin?

Hjälp!D:

Olisiko tämmöinen ihan mahdoton ajatus? Olisi kiva jos tuo meidän ukko sais leikki seuraa. Vaikeuttaako se asiaa jos uusi tulokas on poika? Tai ainakin itse sain sellaisen käsityksen että se on helpompi yhdistelmä.. vai olenko ihan väärässä nyt..

Kiitos etukäteen. :D

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • accd

      Voihan sitä yrittää. Suosittelen kuitenkin kastroimaan nykyisen uroksen ja hankkimaan sille naaraan kaveriksi. Jotkut kasvattajat saattavat myös myydä entisiä jalostuseläimiä steriloituna tai viedä steriloitavaksi myytävän eläimen uuden omistajan puolesta.

      Jotkut poikasesta asti yhdessä olleet urokset saattavat tulla toimeen, suositellumpi vaihtoehto on kuitenkin uros-naaras -pari, joista toinen on kastroitu/steriloitu.

    • Minkaaa

      Jos on 7 vuotta asunut yksin niin en usko että se huolii kaveria helposti. Ainakaan ihan heti. Ja varsinkin jos on uros ja urros niin tappelu tulee. Ne nimittäin puolustavat reviiriän todella voimakkaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      76
      6950
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6038
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      54
      3374
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3089
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      190
      1622
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1358
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1076
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1063
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      980
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      957
    Aihe