Voiko 7vuotta yksin asuneelle chinchillalle hankkia kaverin?

Hjälp!D:

Olisiko tämmöinen ihan mahdoton ajatus? Olisi kiva jos tuo meidän ukko sais leikki seuraa. Vaikeuttaako se asiaa jos uusi tulokas on poika? Tai ainakin itse sain sellaisen käsityksen että se on helpompi yhdistelmä.. vai olenko ihan väärässä nyt..

Kiitos etukäteen. :D

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • accd

      Voihan sitä yrittää. Suosittelen kuitenkin kastroimaan nykyisen uroksen ja hankkimaan sille naaraan kaveriksi. Jotkut kasvattajat saattavat myös myydä entisiä jalostuseläimiä steriloituna tai viedä steriloitavaksi myytävän eläimen uuden omistajan puolesta.

      Jotkut poikasesta asti yhdessä olleet urokset saattavat tulla toimeen, suositellumpi vaihtoehto on kuitenkin uros-naaras -pari, joista toinen on kastroitu/steriloitu.

    • Minkaaa

      Jos on 7 vuotta asunut yksin niin en usko että se huolii kaveria helposti. Ainakaan ihan heti. Ja varsinkin jos on uros ja urros niin tappelu tulee. Ne nimittäin puolustavat reviiriän todella voimakkaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      26
      5234
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4647
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      137
      1531
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1426
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1250
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1054
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      902
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      873
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      819
    Aihe