http://www.bosch-pt.fi/boptocs2-fi/Puutarhatyökalut/Puutarhatyökalujen tarvikkeet/FI/fi/aw/Akkuketjusahat/169214/AKE 30 LI (ilman akkua)/28520/3165140597968/index.htm
Tuo maksaa vajaa 300 €. Laturi ja pari akkua löytyy jo akkuruohonleikkurin ansiosta (hyvä vehje). Ainakin Boschin akkuruohonleikkuri on ollut ihan huippuvehje, mutta onko kenelläkään kokemusta tuosta sahasta?
Parilla akulla tulisi toimeen ja toinen voisi olla latauksessa.
Bensan ja sähköjohdon kanssa en haluaisi sotkea...
Bosch AKE 30 LI -akkukäyttöinen moottorisaha?
5
2926
Vastaukset
- Den_
Missäpäin se maksaa vajaa 300 e? Kaikialla maksaa noin 400 eur. Viron Bauhausissa oli kuukausi sitten hintaan 290e, mutta ei enää. Nyt sieltäkin hintaan 399e.
Muuten mielestäni pitäis olla tosi hyvä. Itse ostin Ryobin hintaan 299e, mutta meni rikki 2 kertaa ja sain rahat takaisin. Sahanut hyvin, mutta ei kestännyt pitkään valitettavasti. Mutta pelkällä silmällä katsoen huomaa että Ryobissa monet osat on muovista kuin Boschilla samat osat metallia (Ryobi on siksi myös kevyempi). Myös Boschin ketjunopeus on 8m/s, kun Ryobilla oli 4m/s. Joten paljon parempi Bosch pitäis olla (vaikka Ryobikin keplännyt ettei menisi rikki). Nyt vaan etsin sen sopivaan hintaan.- Anonyymi
Ryobin akkuruohonleikkureitakaan ei kannata ostaa. Ne ei kestä ja akuista hajoaa elektroniikka. Bosch kestää ihan eri tavalla.
Jämsän Tarvikekeskuksesta ostin omani, 299€ yhdellä akulla ja hidaslaturilla.
Uudessa Koneviestissä oli akkusahojen testi, kannattaa lukea. Voi vaikuttaa ostopäätökseen, omani olin jo ostanut ja tarvitsin toisen akun ruohonleikkuriin.
Parikertaa on lähtenyt ketju laipan urasta vaikka mielestäni kiristetty oikein, laippa joustaa sivuttain aikapaljon joka ehkä vaikuttaa tai sitten kiristysmekanismissa joku joustaa. Ketjun irtoaminen oli huomattu myös testissä.
Ruohonleikkuri on erittäin hyvä, saha menettelee ja sitten OK jos keksin miten estän ketjunirtoamisen.
Boschin 36V laitteita saisi tulla lisää, ainakin ruohotrimmeri- Anonyymi
Meillä on Boschin 36 voltin pensasleikkuri. Siinä käytetään ruohonleikkurin 36 voltin akkuja. On kyllä todella voimakas laite, sillä se katkaisee peukalonpaksuisetkin oksat kuin voita vaan. Akullisella leikkaa koko päivän, väsyy ukko ensin ennen kuin akku loppuu. Kivan hiljainen, vaikka onkin huiman voimakas.
- Anonyymi
Minulla on ollut kymmenkunta vuotta sähkömoottorisaha jossa roikkasähkö. Omakotitontilla asiallinen peli. Edellinen oli Bosch, sähköt hävisi tänä vuonna ja ostin satasella uuden Einhell merkkisen. Laippa on 14", sopii ihan aikuisten puiden kaatamiseen, viimeksi kaadoin 23 metrisen kuusen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122611Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121372- 481159
- 761059
- 59933
- 45916
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911