vakuutuksesta "eläkettä"

Onko joku jäänyt liikenne- tai potilasvahingon tai työtapaturman seurauksena eläkkeelle? Miten vakuutusyhtiö on suhtautunut/korvannut? Jostain täältä luin, että jollekkin oli vakuutusyhtiö korvannut kuukausittain työeläkkeen ja palkan (jos henkilö olisi töissä) välisen eron osittain eläkeikään saakka.
Minulla on tämä paperisota vasta alullaan, eli haen eläkettä potilasvahingon takia.

6

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkastaja..

      Varaudu tappelemaan kaikki oikeusasteet ja valitukset sillä vakuutusyhtiöt tappelee ihan periaatteesta loppuun saakka yrittäen ettei tarvitse maksaa.Ja jos saat joskus sitten työkyvyttömyyseläkkeen,jossa vakuutusyhtiö maksaa osan älä vain tee yhtään mitään töitä tai missään talkoissa käy.Ne kyttää ja loppuu maksu samantien,jos noin erehdyt tekeen ja jäät kiinni.

      • Vakuutusyhtiöhän koettaa keinolla millä hyvänsä päästä maksamasta. Kuitenkin potilasvahinko on todettu ja osittain korvattu, mutta monen korjausleikkauksenkaan jälkeen en kykene töihin. Yksinkertaista ortopedille ja minulle, mutta miten lienee vakuutusyhtiön mielestä.

        En todellakaan aio tehdä mitään jos pääsen/joudun eläkkeelle, makaan ja syljen kattoon.....


    • Minulle maksetaan potilasvakuutuksesta juuri tuota eläkkeen ja palkan erotusta. Ei se kyllä ihan täysin palkkaa vastaa. Maksaminen edellyttää tietysti sitä, että katsotaan työkyvyttömyyden olevan potilasvahingosta johtuvaa. Minulla on tällä hetkellä tuo päätös voimassa vuoteen 2015 asti, silloin pitää toimittaa uusi lääkärinlausunto ja katsovat taas sitten, onko työkyvyttömyys edelleen potilasvahingon syytä. En tosin ymmärrä, miksi ei olisi...

      • Sullekko on myönnetty määräaikainen eläke? Maksetaanko potilasvakuutuksesta se erotus viralliseen eläkeikään asti? Onko se kuntoutustuki kun on määräaikainen?
        Mulla on asia vielä siinä vaiheessa, että ortopedi kehoitti hakeutumaan eläkkeelle, koska jalalle ei ole enää mitään tehtävissä. Lähettää lausunnon tk.n lääkärille joka tekee koosteen kaikista sairauksista, mutta tämä potilasvahinko on se pääsyy.
        Se hakemushan laitetaan ensin Kelalle, jos se myöntää eläkkeen niin sitten vasta etsitään maksajaa?


    • Oon siis oikein eläkkeellä, en kuntoutustuella. Epäilen, että tuo 2015 raja liittyy siihen, että täytän silloin 50 tai sitten niillä on PVK:s joku muu idea tuohon. Eläke myönnettiin siis työeläkeyhtiöstä ja kelasta. Sitten potilasvakuutuskeskus vasta otti kantaa tähän asiaan, liittyykö potilasvahinko asiaan vai ei. Mutta voin kaivella mappeja ja katella kuinka se oikein meni. Palaillaan.

    • zzzzz-70

      Minulle vakuutusyhtiö maksaa täyden eläkkeen työtapaturman takia. En joutunut tappelemaan mistään vaan vakuutusyhtiö korvaa kaikki siihen johtuvat kulut eläkkeen, joka on 85 % viimeisen tapaturmaa edltäneen vuoden ansioista, joka sisälsi kesä talvilomalta saadut lomarahat ja lakisääteiset palkankorotukset.Lääkkeet kuuluvat myös korvaukseen

      Tyytyväinen olen, raha ei korvaa sairautta mutta minulle se on oikeudenmukainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      121
      1825
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1618
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1185
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      46
      1062
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      949
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      866
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      787
    Aihe