kaivovesi saunalle

Tiedustelen mitä kaikkea tarvitsen jos haluan kaivosta tuoda saunaveden sisälle saunaan? Riittääkö ihan uppopumppu ja puutarhaletku? Kaivon ja Saunan väli ei ole kuin 4m
112071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Riittää. Mutta jos haluat helpomman ja toimivamman ratkaisun niin laita vesiautomaatti, josta vedät letkun saunaan ja hanan päähän. Saat vettä tarvittaessa helposti.

Äänestä

Onko suositella jotain vesiautomaattia?

Äänestä
  • Ihan rautakaupan/honkkarin perus tarjous vesiautomaatti toimii. "Laatu"merkeistä ei ole kokemusta.

    Tuossa tosin vielä yksi hieman kalliihko vaihtoehto vesiautomaatiksi, kokemusta tuosta ei ole.

    http://kailatec.fi/kauppa/t/Clen-Divertron-1000/544

    Äänestä

  • Älä erehdy ostamaan sellaista automaattia, jonka sisäkalut ovat ruostuvia eli eivät ole rosteria tai muuta ruostumatonta materiaalia. Halvimmat automaatit ovat näitä kiinan ihmeitä, joista saat aina ensiksi laskea kuravelliä viemäriin ennen kuin saat puhdasta vettä.

    Äänestä

  • Jänkäkoira kirjoitti:

    Älä erehdy ostamaan sellaista automaattia, jonka sisäkalut ovat ruostuvia eli eivät ole rosteria tai muuta ruostumatonta materiaalia. Halvimmat automaatit ovat näitä kiinan ihmeitä, joista saat aina ensiksi laskea kuravelliä viemäriin ennen kuin saat puhdasta vettä.

    ja höpö höpö sillä vaikka olisivat mitä ruostumatonta niin pumpun elinikä on noin 3-5 vuotta...harvoin säiliö menee rikki mutta moottori, painesäiliö kylläkin. En ole edes koskaan kuullut että vesisäiliö olisi ruostunut puhki....
    Hinnat 90 euroa ja nostokyky max 4m/50 litraa tunnissa...aivan kelvollinen ja silloin on käytössä painevesi jolla voi saunan lisäkis pestä vaikka auton jne...
    Talveksi kannattaa jättää lämpimään tai ainakin tyhjentää kunnolla ennen pakkasia.

    Äänestä

  • Jänkäkoira kirjoitti:

    Älä erehdy ostamaan sellaista automaattia, jonka sisäkalut ovat ruostuvia eli eivät ole rosteria tai muuta ruostumatonta materiaalia. Halvimmat automaatit ovat näitä kiinan ihmeitä, joista saat aina ensiksi laskea kuravelliä viemäriin ennen kuin saat puhdasta vettä.

    Eipä ole kuravelliä tullut pumpulta vaikka kiinan ihme onkin mökille vedet siirtänyt.
    Aina ei vaan kannata maksaa turhasta.

    Äänestä

  • Kokemusta molemmista kirjoitti:

    Eipä ole kuravelliä tullut pumpulta vaikka kiinan ihme onkin mökille vedet siirtänyt.
    Aina ei vaan kannata maksaa turhasta.

    Mie se olin tyhymä ja nuuka ja ostin Royal nimisen painesäiliöllisen pumpun. Se lykkää jo muutaman tunnin tauon jäläkeen ruostevettä. No menetteleehän se saunapumppuna kun letkula vain täyttää saaviin vettä ja vahtii että akka ei laske vettä suoraan valakopyykkien päälle. Mutta en mie sitä kyllä suosita vesijohtoon ja mihinkää pesukonneisiin kytkemmään enkä juomavesiä siitä ottas. Semmoseen käyttöön on parempi ostaa ruostumaton pumppu niinku tuo jänkäkoeraki neuvo.

    Halapa se oli kyllä rojuliikkeesä ja hyvin on kestäny jo viis vuotta. Lykkää veet kuuenkymmenen metrin mittasen letkun kautta viis metriä korkiammalle kun huuhtelen autoa tuosa mökkitien pääsä kurasta. Ääni siinä on paha ollu jo uuesta asti, että laakerit on vissiin meleko huonot tai liekö niitä ollenkaa. Niin että ei sitä sisälle kannata asentaa. Sitä en tiiä että mikä siinä ruostuu. Onko se ite pumppu vai vesisäiliö. Vuoja se ei yhtää ja säiliöki on niin paksua rautaa ettei iha äkkiä putkia.

    Eipä tuosta ruosteravasta tietenkää oo mittää haittaa ole jos vesi on ja valamiiksi ruskiata ko laiha kahavi niinku se kuuluu nuije turvesoijen ja mehtäojien pillaamisa vesisä olemaan. Mutta tällasen kirkkaan järven ja nykyään jo kaivon vettä kun pumppaa niin kyllä tuo kura vistottaa.

    En mie sitä etteikö kiinalaiset ossais tehä hyviäki pumppuja mutta minulle sattu kässiin huonompi mmalli ja se vähä harmittaa.

    Äänestä

Joo ja sitten kiitos Vihreiden - muista rakentaa jonkinlainen poistoveden puhdistusasema. Voi tulla muuten hankaluuksia jälkikäteen.

Suomessa kun vain kaivokset ja turvesuot saavat enää laskea jätevedet suoraan luontoon.

Äänestä
  • .

    kantovesi ei tarvitse mitään puhdistusasemia

    TÄrkein pointti lienee ettei markilta löydy mitään kiinteitä putkiasennuksia

    .

    Äänestä

Kiitän kaikkia viesteistä ja varotuksista :)

Äänestä

Hmm. Tästä aiheesta jotain pohdintoja.
Mulla on mökki pienen järven rannassa, johon vesi tulee käsittääkseni pohjalähteistä. Vesi on kuitenkin aika humuspitoista johtuen lähellä olevista suomaastoista.

Kuitenkin olen havainnut että järvivedellä peseytyessä iho ja hiukset on jotenkin pehmeemmät, kun mitä kotona vesijohtovedellä peseytymisen jälkeen.
Voiko tuo johtua tuosta "pehmeämmästä" järvivedestä??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedustelija 2012 kirjoitti:

Tiedustelen mitä kaikkea tarvitsen jos haluan kaivosta tuoda saunaveden sisälle saunaan? Riittääkö ihan uppopumppu ja puutarhaletku? Kaivon ja Saunan väli ei ole kuin 4m

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu