kananhoito?

omat munat

Hei, mitä kana tarvitsee pysyäkseen tyytyväisenä? Meillä olisi vanha navetta jonne voisi sijoittaa kanoja ja viereen ulkotarhan mutta mitäs ne oikein syö ja tarvitsee? Tarvitseeko jotakin jota en ymmärrä kysyä? Montako pitäisi olla laumassa?

7

4170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex kanafarmari

      3- 100, lauman koko vapaasti valitavissa, 3-4 kanaa neliötä kohti. Talvella sisätilan lämpä 5 astetta, hoituu lämpölampulla. Ruuankulutus 200g/ kana, ruuaksi sopii parhaiten kaura kanojen täysrehu. saa maatalouskaupasta. Kaikki ruuantöhteet kelpaa kanoille. Lisöksi kanat syö kaalia, lanttuja ja salaattia huvikseen. Aita kannattaa tehdä kanaverkosta, saa maatalouskaupasta tai käytettyn vaikka tori.fi tai keltainen pörssi. Kanat vierastaa laajaa avointa tilaa, pelkäävät haukkoja, joten jos on iso tarha niin sinne voi panna vaikka aurinkovarjon suojaksi,
      Lisäksi tarvitaan kanakalkkia ja sopivan raekoon omaavaa hiekkaa ( noin riisiryyn kokoa) 3 kg/ kk/ 50 kanaa, siis jos kanat ei pääse sotkemään hiekka-astiaa. Tuhka ja ohut hiekka sopii hiekkakylpyihin, 3-5 kanaa mahtuu rypemään esin vauvan punkkaan. Orsitilaa kanat tarvii 30 cm nokkaa kohti. Tarkempia tietoja voit hakea kirjastosta kananhoito-kirjasta tai munanetistä jos onnistut kirjaantumaan sinne.

    • näin se on

      Mikäli tarkoitus on pitää vain muutamaa kanaa, eli kahdesta viiteen kanaa, niin anna olla pihalla irti sellasenaan, ei ne mihinkään lähde ja hakevat ite suojaa ja menevät sinne koppiin, kun on vaan kulkuväylä selvillä.
      Kana ei ole tyhmä lintu.

    • tipula
    • omat munat

      No entäs mitä mieltä olette siitä että ottaisi "kesäkanoja"?

      Kiitos vastanneille!

    • suvikatti

      hyvä homma, kunhan ensin päätät että mitä teet talven tultua? Onko sinusta tai tutustasi tekemään kanasta paistia vai aiotko jättää tipuset hankeen kotkottaan

      • kana_nen

    • kanaset

      Kirjoitan tästä tähän vaikka hyvää informaatiota kananpitoon on saatavilla jo monesta paikasta.
      Kana tarvitsee suojan joka pysyy lämpimänä myös talvella, kanalassa on fiksuinta olla kestokuivikepohja jota vain käännellään esimerkiksi viikoittain ja lisätään tarvittaessa kuivikkeita. Kanalan on myös oltava valoisa, sillä valo vaikuttaa tuntuvasti kanojen munintaan. Tiiviitä ikkunoita on oltava, ja lisäksi hyvät lamput, valoisan ajan talvella on oltava sellainen reilut 12 tuntia. Raitis ilma on kanalassa myös välttämätön.
      Kanat tarvitsevat orsia ja joitakin munintapesiä jotka ovat sopivan suojaisia ja puhtaita sekä pehmustettuja esim. hyvillä pehkuilla.

      Kanan ravintopuoli on aloittelijalla helpointa järjestää joko jollain valmiilla täysrehulla, tai sitten valmiilla täydennysrehulla kauranjyvillä. Maatalouskaupasta voi tiedustella eri vaihtoehtoja, kauraa saa varmasti ostaa myös joltain tutulta tilalta. Vanha ohje jolla voi rehun menekkiä laskea on margariinirasiallisen verran rehua/kana päivässä, se on tosin yksilöllistä miten paljon ne syö. Ruokinta on viisainta järjestää näin kuivarehuilla "automaateilla" eli valuntaan perustuvilla ruokinta-astioilla.
      Jotain kotitalouden poisheitettäviä voi tarjoilla myös kanoille erikseen, esimerkiksi viljatuotteet, hiukan vanhentuneet mutta ok näköiset rahkat, puurontähteet jne. Lanttua, naurista tai silloin tällöin raa´an perunankin voi tuoda kanoille nokittavaksi.

      Kanoilla on aina oltava raitista vettä saatavilla.

      Eräs kanoille välttämätön aines on kanalakalkki, sitä saa maatalouskaupasta ja on oltava jatkuvasti tarjoilussa. Myöskin soraa ja hiekkaa on oltava kanoilla saatavilla. Kanat ottavat mielellään hiekkakylpyjä ja toisekseen kanojen ruuansulatus vaatii myös pikkukivien syöntiä toisinaan, siksi niitä on oltava tarjolla.

      Kesällä samat sävelet mutta kanat olisi hyvä laskea päivällä ulos. Vihreää rehua voi tuoda niin myöhään syksyyn kanoille niitettynä kun sitä vain löytyy, myös talvella voi viitseliäs niille vihreää nokittavaa kasvattaa.


      Tässä jotain vaikkakin tämä on vanha keskustelu ja viime vuosina on ollut joku kotikanalabuumi ja informaatiota on saanut joka tuutista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      181
      17160
    2. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      290
      15438
    3. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      92
      12000
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      146
      10639
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      117
      9479
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      29
      8155
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      28
      8136
    8. 214
      6684
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      198
      6368
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      35
      5958
    Aihe