Meille on muuttamassa parin viikon päästä kokomusta saksanjättiperhos poika. :)
Kyselisinkin nyt muiden kokemuksia rodusta. Millainen se on käsitellä, onko arka jne?
Käsittelen sitä tietysti paljon, joka päivä saa olla päivät ulkotarhassa sään mukaan, kaatosateella sisällä, sillä ei kanin kovin kiva ole ulkomökissään kököttää sateella. :(
Kaikki mahdollinen, hoito-ohjeet, vinkit, kokemukset, ongelmat, vaikka saksanjättisi herkkuruoka, on tervetullutta! :)
Saksanjätticheck, kokemuksia?
1
2764
Vastaukset
- saksanjattischeck
Saksanjättiperhonen on suuri, pohjaväriltään valkoinen kani, jolla on erivärisistä juovista ja pilkuista koostuva tarkoin määritelty kuvio. Kuvion väri saa olla musta, sininen, ruskea tai madagaskar. Myös yksivärisyyttä kuvion värisenä ilmenee.
Ihannepaino yli 6,01kg eikä ylärajaa painolle ole. Tämä on suurikokoinen rotu jota näkee enemmän näyttelyissä kuin lihakanina sen kauniin ulkomuodon vuoksi.
Rotua on kehitetty niin Saksassa, Hollannissa, Belgiassa, kuin Ranskassakin. Rotu hyväksyttiin Saksan standardiin vuonna 1908.
Saksanjättiperhosen rungon muoto muistuttaa enemmän jänistä kuin kania. Uroksen pää on yleensä suurempi kuin naaraan. Korvat ovat pitkät, pystyt ja lähellä toisiaan. Luonteeltaan näitä jättikaneja pidetään temperamenttisina ja energisinä. Urokset ovat naaraita rauhallisempia. Tällainen kani on mukava lemmikki kanikokemusta omaavalle ihmiselle.
Lähde: http://www.petsie.fi/kanit/saksanjättischeck/
Samasta palvelusta löytää myös muita saksanjättischeckin-eli perhosen omistajia. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2077276- 522804
- 1882271
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101633Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1521625Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke191287- 741210
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381143Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä261121Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501019