Tein tutulleni kirjallisen valtakirjan, että hän saa myydä autoni. Suullisesti sovimme, että autosta pitäisi saada vähintään 12 000 e, hintaa ei kirjalliseen valtakirjaan laitettu, ettei se ohjaisi liikaa ostajan tarjousta ja maksuhalukkuutta... Tuttu kuitenkin myi auton 10 000 eurolla. Onko kauppa sitova, kun valtuutettu toimi vastoin ohjeita? Onko minulla oikeus purkaa kauppa vai joudunko vaatimaan vahingonkorvausta tutultani?
Valtakirjan ja kaupan sitovuus?
Ärrrsyyntynyt
2108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hintaa ei kirjalliseen valtakirjaan laitettu, ettei se ohjaisi liikaa ostajan tarjousta ja maksuhalukkuutta...
Toimivallan rajoitusta ei tarvitse ilmoittaa kolmannelle, vaan se voi olla esimerkiksi liitteenä. Kauppa sitoo, jos ostaja ei tiennyt toimivallan ylityksestä, koska on ollut kelpoisuuden rajoissa. Edusmieheltä voi vaatia vahingonkorvausta.
Joo
Sama periaate, ns. vilpittömän mielen saanti on myös RVA 11 §:ssä. Eli, esim. petoksen tai kavalluksen kyseessä ollen tavaran vilpittämässä mielessä hankkinut saa pitää tavaran. Oikea omistaja hakekoon vanhingonkorvausta rikoksen tekijältä.