1h+k

mihinköhän ryhdyin?

Ostin vähän aika sitten puutalo osakkeen ja olen tekemässä siihen kylpyhuoneremonttia. Levyt ajattelin seiniin vaihtaa ja kaakelit. siihen väliin tietty tulee vesieriste. Nyt vaan alkoi hallituksen puheenjohtaja huudella et tarvisin siihen rakennusluvan. Kylppäri on siinä paikassa ollu vuosi kymmeniaä mut ei kuitenkaan aina. Silloin kun talo on rakennettu niin siinä ei ole ollut kylppäriä vaan tod.näk. ainoastaa wc, jos sitäkään. Veikkaisin että kh on tuohon rakennettu 70 luvulla, mutta sitä ei ole merkattu mihinkään. Nyt kysymys kuuluu että tarvitsenko tuon kylppärin(jo olemassa olevan)remontointiin rakennus luvan??? Mikähän näissä mahtaa olla yleinen käytäntö?

5

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyttääjät taas?

      Et tarvitse rakennuslupaa jos se on ollut olemassa jo 70 luvulla ja taloyhtiön hallitus on ollut tietoinen muutoksesta. Ota yhteyttä kunnan rakennusvalvontaan ja kysele sieltä. Taloyhtiöltä tulee kuitenkin olla lupa jos vesieristeeseen kajotaan, mutta rakennuslupa tuntuu ylimitoitetulta vaatimukselta. Missäs päin Suomea taas tämmöistä on?

      Jos rakennuslupaa tai toimenoidelupaa haetaan ja tehdän muutoksia, niin silloin tulee ovenkin olla M9. Monesti tämä unohtuu tahallaan tai tietämättömyyttä.......

    • Kiva pykälä

      Kaverini teki vinttiin huoneen ja vessan. Vessan ovi piti olla M9. Kukaan ei vaan vielä ole keksinyt miten se pyörätuoli saadaan sinne ylös kun portaan on hyvin jyrkät, vähän niinkuin tikkaat. Pelkästään liikuntavammaisen hilaaminen ylös vaatisi vähintään sairaalkuljettajan/palomiehen koulutuksen ja välineet.

    • mihinköhän ryhdyin?

      Turustahan tässä olis kysymys ja täällä ollaan tunnetusti aika turhan tarkkoja.

      • Kyttääjä taas

        Tampereella ei olla tarkkoja, tiedän että kerrostaloon rakennettiin sauna rakennustarkastajan suullisella luvalla ja ovi pienempi kuin ysin moduuli. Kiukaan edestä puuttui kaiteet ja nousujohde lauteille myös oli tekemättä. Lienee lopputarkastusta ei oltu tehty? Sähkötyötkin oli ja on vieläkin vähän miten sattuu. Parasta sähkötöistä on kun sähkäri on allekirjoittanut mittauspöytäkirjan ennen kuin mittauspöytäkirjan on sähköinfo painanut....sähkärillä ilmeisesti kykyjä saada lomake ennakkoon, sehän on sanottu että sähkö ei näy! Tämä sähkäri on muuten Aki Eronen, Homma Toimii nimellä mainostaa. Vai onko Aki Eronen väärentänyt päiväyksen jälkeenpäin lomakkeelle jonka Sähköinfo on painanut?

        Aloittajalle neuvoksi että kysele rakennusvalvonnasta tuosta lupa-asiasta ja kirjoittele mitä sanoivat. Mitä tehdään, se kannattaa tehdä kunnolla ja vesieristykset ovat taloyhtiön vastuulla.


    • Pyörätuoliin

      Nykyään on sellaisia kaiteisiin/seiniin asennettavia pyörätuoli"hissejä". Ajatushan tuossa on että kuka tahansa voi vammautua ja joutua pyörätuoliin jolloin ei tarvitse muuttaa pois asunnostaan tai ruveta tuossa vaiheessa leventämään ovia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      217
      2899
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      130
      2876
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1846
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      75
      1462
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1362
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1021
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      909
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      853
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      843
    Aihe