Käytösongelmia =(

Marko

Belggarini ei tule toimeen toisten koirien kanssa. Ei ole koskaan tullut. Toisaalta häntä heiluu, kun mennään toisten koirien luo, mutta pelostako johtuu, kun aina turvautuu hampaisiin. Muunnos on laekenois ja ikää on 1,5 vuotta. Jos joku TREELLA asuva lukee tämän niin olisi kiva, jos voitas ihan nähdä koiriemme kanssa ja pähkäillä ongelmaa eteenpäin.

Mutta jos voisitte kuitenkin antaa neuvoja =)
Koirani ei ole siis koskaan tullut juttuun yhdenkään koiran kanssa.

4

982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervu Tampereelta

      Mulla on Tervu uros, runsas 2 vuotta vanha melko ison kokoinen..

      Olen huomannut että kun remmi on lyhyellä niin tulee melko helposti riitaa toisten urosten kanssa kohdatessa.. Mutta kun pitää remmiä löysempänä ja koittaa olla koirineen alussa vähän kauempana niin pääsevät tutustumaan ilman valmista uhkatilannetta.

      Nartut ja leikatut urokset tämä hyväksyy mutta kun tulee tavallinen isompi uros joka alkaa uhoamaan niin alkaa tämäkin vastaamaan

      En pidä koiraasi mitenkään erikoisena kyllä monet Belgit ovat sellaisia että eivät hyväksy muita koiria lähelleen..Varsinkin vanhemmat nartut ovat joskus kuin euroopan omistajia.

      • Marko

        Otatko vaikka yhteyttä muhun sähköpostin kautta niin jatketaan pohdiskelua =) Osoite on [email protected]


    • kokenut koiraihminen

      Sinun kannattaisi kokeilla ensin koirallasi kuonokoppaa, kun tutustutat koiraasi tosiseen RAUHALLISEEN koiraan. Mielellään hieman vanhempaan... Vanhoja koiriahan käytetään usein mm. huskytarhoilla niin että nuoret poikakoirat laitetaan vanhemman uroksen kanssa samaan häkkiin ja sitä kautta vanha uros opettaa nuorempia... Että ei muuta kuin onnea.. :)

    • Nestnuuka

      Hei!
      Sinun koirasi mitä luultavimmin haluaa suojella sinua. Itselläni groenendael, joka käyttäytyy aivan samalla tavalla kuin sinun koirasi muita kohdatessa. Sinun ei kannata tutustuttaa koiraa hihnassa toisiin koiriin, koska silloin sillä on suorastaan velvollisuus suojella sinua. Varsinkin, jos hihna menee kireälle.
      Kannattaa tutustuttaa vieraisiin koiriin vapaana, jollain aidatulla alueella. Kokeilla vaikka ensin jonkun todella varman koiran kanssa, jottei satu mitään tappeluja. Omani ainakin suostuu tutustumaan vapaana vieraisiin koiriin, mutta hihnassa sitä on turha yrittää ellei se tunne koiraa jo entuudestaan.

      Opeta koirasi kulkemaan vetämättä hihnassa. Koska vetäessään sinua, se johtaa sinua paikasta toiseen. Ja toisekseen se kokee, että tarvitset suojeluasi.

      Jos haluat kysellä enemmän ja toivoisinkin, että kertoisit minulle tarkemmin kuinka koirasi käyttäytyy esim. koiria nähdessään yms.

      Saat minut kiinni osoitteesta: [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1073
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      847
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      783
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      529
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      515
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      36
      509
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      467
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      454
    Aihe