Lammasfarmariksi Suomessa?

Eli onko vielä mahdollista elättää itsensä pelkästään lampaita kasvattamalla? Tiedän että lampaita varten tulee varata laidunta hehtaari kymmentä lammasta kohti mutta paljonko pitäisi varata peltoa jos meinaisi kasvattaa lampaille ruuat (timoteista väkiheinää) omalla pellolla ettei tule ruokinnasta suuria kustannuksia... Kasvatttaako kukaan lampuri lampaidensa ruokaa itse?
3261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Jos lampaanpidolla rikastuu,ei köyhdy sitten millään"

Äänestä

No , lampailla ihan sinällään ei voi tulla toimeen. Siis , jollei pysty esim jalostamaan villoista tai taljoista jotakin tosihyvinhinnoiteltavaa myytävää.
Jopa suoramyynti on mennyt ihan huonoon jamaan , kun kaikki tuotto menee välikäsiin. Niinkuin yleensä on , joutuu lampuri teettämään lihanjalostuksen , johon sitten meneekin koko voitto - Onneksi työnilo jää itselle.
Kyllä meillä kasvatetaan lampaille rehut ihan itse , laidunta tosipaljon , kuivaheinää talveksi, samoin kuin kauraa väkirehuksi ja kaikki tämä kannattaa siis , jos pystyt olemaan esim kotieläintilallinen , eikä viljanviljelytilallinen ja varsinkin , jos asut C-tukialueella tai pohjoisemmassa tai saristossa, silloin kannattaa , mutta esim tässä B-alueella on ihan turhaa koko homma , paitsi jos tykkää muuten
hoitaa lampaita. Lampaat ovat hurmaavia eläimiä , palkka niiden hoidosta on terveet , kirmaavat karitsat laitumella :) Mikäs sen kauniimpi näky ??

Äänestä
  • Höpöhöpö, lampaat ja luomu, on kannattavin tukirohmu millä tahansa alueella, lihan kun vielä myyt suoramyyntinä, niin kaikki jää itelle.
    Pohjosessa suoramyynti ei onnistu, koska ei ole asukkaita lähellä riittävästi, mutta jos asut jonkun suuren kaupungin liepeillä, niin homma toimii varmasti kuin junanvessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lampuriksi? kirjoitti:

Eli onko vielä mahdollista elättää itsensä pelkästään lampaita kasvattamalla? Tiedän että lampaita varten tulee varata laidunta hehtaari kymmentä lammasta kohti mutta paljonko pitäisi varata peltoa jos meinaisi kasvattaa lampaille ruuat (timoteista väkiheinää) omalla pellolla ettei tule ruokinnasta suuria kustannuksia... Kasvatttaako kukaan lampuri lampaidensa ruokaa itse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu