Hei! Minulta karkasi viime kesänä/syksynä neitokakadu lippajärveltä, ja kuulin viimeiseksi, että suurpeltoon olisi karannut, mutta en saanut koskaan tietää minne.
Lintu osaa sanoa priviet ja matkii ihmisten ääni. Neitokakadu hän on siis ja olisi erittäin ihanaa saada hänet takaisin.. Harmaat siivet ja valkoistakin on, keltaiset töyhdöt päässä ja punaiset posket.
Suurpeltoon kadannut neitokakadu viime kesänä/syksynä, etsin..
neitokakadukarkuteil
1
262
Vastaukset
- Lintu_nen
Tuskin enää löytyy, sillä talvesta eivät trooppiset linnut hengissä selviä suomessa. Ellei joku ole saanut jo viime vuonna kiinni, on lintu varmasti päässyt jo uuteen kotiin sillä eläinkodit säilyttävät löydettyjä eläimiä vain noin 2 viikkoa jonka jälkeen ne luovutetaan uusiin koteihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774502Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112473- 1721655
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2441508- 1241400
- 1221307
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721229Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91221- 761212
- 35976