suora kysymys,asiallisia vastauksia kiitos. harrastin seksiä poikaystävänikanssa ja siinä rytäkässä unhotui ehkäisy,vaikka hän ei "tullut" sisääni,onko silti mahdollista että olisin raskaana? olen vasta 15 vuotias ja en voisi kestää sitä... omaa tyhmyyttä mutta sen toisenkin.. auttakaa tietämätöntä...
...mahdollista tulla raskaaksi?
liian nuori
91312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja missähän se poikakaverisi penis oli siinä rytäkässä?? Jos ei pillussas tai likellä, niin aika epätodennäköstä on paksuks tulla.
Siis te harrastitte seksiä, mutta sun poikaystävä ei ollu sun sisällä? Tässä on nyt jokin ristiriita...
tarkoitetaan tietenkin laukeamista, eli siemensyöksyä. Katsokaa enemmän pornoleffoja, niin opitte alan sanastoa. =)
Tarkoitit ilmeisesti, ettei poikastäväsi spermaa joutunut sisällesi.
Aina on olemassa pieni mahdollisuus tulla raskaaksi, vaikka pojalta ei varsinaista siemensyöksyä tulisikaan. Ennen pojan siemensyöksyä (orgasmia) erittyy pieni määrä siemennestettä yhdynnän aikana. Jo tämä voi tehdä tytön raskaaksi.
Helpoiten saat asian selville kun käyt apteekista ostamassa raskaustestin (testataan virtsasta). Kysyt sieltä ihan rohkeasti vaan neuvoa, ei tarvitse hävetä.
Jos olet raskaana, jälkiehkäisypilleri on mahdollista ottaa vielä 48 tuntia yhdynnän jälkeen.
Terveyskeskuksesta saat myös tietoa ja ohjeita. Tsemppiä, ja muista vastaisuudessa huolehtia ehkäisystä.
..jos tarkotat sitä että poikaystäväs ei lauennut sisääs vaan otti ns.kesken pois tai jotain muuta sellasta..niin kyllä siinä silti voi tulla raskaaksi. Onkohan "katumuspillerit" jo liian myöhästä??
siis sehä Ei ollu sun sisäl???
Oijoi...nyt tuli paha paikka!!!Meinaa sillonku se ei oo sun sisäl nii sillo voi tulla raskaakas...ja se on aika varma juttu!!!
Mut jos se taas ois ollu sun sisäl...ei ois hätäpäivääkään!!!Zemii sulle!!
Voi tulla. Jälkiehkäisypillerit voi ottaa vielä 72 tunnin kuluessa mutta alle 16 vuotias tarvitsee käsittääkseni lääkäriltä reseptin (mikä on vähän merkillistä jos kerran on kiire).
alle 15-vuotias tarvitsee reseptin jälkiehkäisypillereihin.
ennen siemensyöksyäkin siittiöitä voi kulkeutua kohtuun. on kuitenkin aika epätodennäköistä, että olisit raskaana. jälkiehkäisypillerin voi ottaa kun yhdynnästä on alle 72 tuntia. niitä saa apteekista ilman reseptiä ja ne estävät raskauden alkamisen.
jos kuukautiset ei tule ajallaan, niin varaa aika terveysasemalta raskaustestin tekoon tai osta apteekista raskaustesti. testi näyttää oletko raskaana kun menkat ovat pari päivää myöhässä eli raskaus on kestänyt vähintään kaksi viikkoa.
jos harrastat säännöllisesti seksiä, niin varaa joka tapauksessa aika lääkäriltä ja pyydä e-pilleri resepti. raskaudessa on kyse kolmannestakin osapuolesta eli lapsesta. ei ole kivaa miettiä 15-vuotiaana, että alanko äidiksi vai lopetanko lapseni elämän. on paljon helpompaa laittaa kortsu munan päälle kuin asiat sen jälkeen kun huomaat olevasi raskaana. toivottavasti muistat jatkossa huolehtia ehkäisystä.