http://www.digipaper.fi/tallink/89343/
ilmeisesti uudistumassa tuo tallink silja teksti, ihan fiksu kun on samalla fontilla tehty, tosin "siljan hyljettä" on hieman karsittu alaosastaan & sieraimistaan.
Ihan fiksu kokonaisuudessaan ...
ilmeisesti uudistumassa tuo tallink silja teksti, ihan fiksu kun on samalla fontilla tehty, tosin "siljan hyljettä" on hieman karsittu alaosastaan & sieraimistaan.
Ihan fiksu kokonaisuudessaan ...
Vastaukset 13
Vanhimmat
Askel kohti nimen lopullista yhdistymistä?
Suomessahan ollaan enää ainoana maana jossa markkinoidaan myös silja line nimellä, Ruotsissa & baltian maissa on jo totuttu tallink sija nimeen, eikä ruotsissakaan ole enää markkinoinnissa käytössä silja line nimeä, baltian maissa ei edes tarpeen.
Olihan se odotettavissa että näin tullee käymään, kaikki tapahtuneet muutokset ovat ennakoineet näin tulevan toimittavan..
Eipä kukaan voi enää sanoa silja linen olevan "se" sama yritys kuin reilu viisi vuotta takaisin jolloin se oli itsenäinen yhtiö, vaikka jenkki omistuksessa osa suurempaa kokonaisuutta
http://www.talouselama.fi/uutiset/siljan hylkeen hymy hyytyi/a2099016?s=r
http://www.marmai.fi/uutiset/siljan hylje ei enaa hymyile/a806045
http://www.tallink.com/mainMenu/pressRoom/pressReleases/Brand_refresh_en.htm
niin mutku ei se oo mikään silja. ku niinku tallink se vaan on. ei niinku saa käyttää siljaa ku se niinku on virolainen tallinkki vaan
Merkit siitä että Silja Line muuttuu Tallinkiksi on olleet jo kauan näkyvillä...
1 Silja Festival= Nykään Tallink Brändin alla 2 "Silja" Galaxy = Muuten samanlainen kuin ennen, mutta TALLINK teksti vaihdettu Silja Line tekstiin... Plus nyt sitten toi kyseinen fonttimuutos muistuttamaan enemmän Tallinkia plus vielä SEAWIND= TALLINK plus monta muuta merkkiä...
... merkit ovat olleet jo pitkään havaittavissa, jotkut vain yrittävät sulkea silmänsä haikaillessaan menneen ajan perään
Silja Festival ei ole enää Silja Line-brändin liikenteessä (HKI-STO ja TKU-STO, Seawind Lineä lukuunottamatta.), vaan Tallink-brändin liikenteessä (HKI-TAL, TAL-STO ja STO-RIX). Silja Festival liikennöi Tukholman ja Riikan välillä, joten siitä tuli Tallink-brändin alainen alus. Galaxysta tuli Silja-brändin alla liikennöivä alus, omistajan logo savupiipussa, ihan niinkuin 80-luvulla Siljan laivoilla.
Se nyt on yks v!tun maku mitä, ja millä lailla teksti kyljessä on
mutku se niinku oo mikään niinku silja, se on vaan niinku tallink, ei niinku silleen silja. se niinku oli joskus ennen niinku silleen silja
mitä vittua sä horiset?? ennen ei saanut sanoa silja line, nyt ei nähtävästi saa sanoa edes tallink silja, josta ennen niin meuhkattiin. ensinnäkään en ole ollut koskaan tallink serenadella, tallink symphonyllä taikka tallink europalla.... eli ruotsiin menevät laivat kulkevat edelleen siljan nimen alla.
Laivat jotka seilaavat tallink tai silja line nimi kyljessään ovat tallink siljan aluksia
http://www.landgangen.se/forumsmf10/index.php?topic=24092.msg204977#msg204977
linkki johtaa kuvaan jossa voi ihailla silja europaan maalattu uusi kylkiteksti,
uuden fontin mukaisesti nähtynä