pidän imettämisestä mutta..

84Äippä84

minulla on 4kk vauva ja pidän imettämisestä, mutta poltan. En koko raskauden aikana polttanut vaan palasin tähän huonoon tapaan n.1kk sitten.
Poltan 5-6 tupakkaa päivässä ja ennen imetystä pidän 1-2h taukoa..

Nyt vaan moni sitä mieltä että täytyisi kokonaan lopettaa imetys,koska poltan..
Onkohan näin? Neuvolasta eivät sanoneet juuta taikka jaata

3

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä luulet?

      Onhan se tupakka todella terveellinen tapa ja lapsi saa rintamaidossa paljon hyödyllisiä aineita mitä tupakoimattomien lapset eivät saa.
      Ihan kiusallaanhan muut sanovat ettei saisi polttaa, he ovat vain kateellisia sinulle.

    • kjbhvkl

      Ihannetilanteessa tietysti olisi imetys mutta ei tupakointia, mutta jos äiti tupakoi vähän (alle puoli askia päivässä), niin on kuitenkin parempi imettää kuin olla imettämättä. Tieto perustuu jonkun KYS:n gynen pitämiin luentoihin, nimeä en muista. Mahdollisimman pitkä tauko vaan siihen tupakan ja imetyksen väliin, ja yrität pitää tupakat minimissä tai jopa lopettaa. Lapsi kun saa niitä tupakan kemikaaleja ihan ihonkin läpi.

      • Toinen tupakoiva äiti

        Juu. En oikein jaksa uskoa, että jotain skeidaa maitoon kulkeutuu... Pahemmat haitat tulee savusta jos tupakoi vauvan vieressä.

        Täällä on sama juttu, tosin poltan paljon enemmän, noin 20-25 tupakkaa päivässä. Totta puhuen poltin myös raskauden aikana 5-7 päivässä... Tyttö on nyt 3v ja imetän edelleen ruokailun yhteydessä. Eihän se ole kivaa kun kaikki haukkuu huonoksi äidiksi, mutta on imetyksestä siltikin enemmän hyötyä kuin haittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7582
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5209
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2690
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2328
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      107
      2259
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      72
      2099
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      568
      2079
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      68
      1098
    10. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1097
    Aihe