pidän imettämisestä mutta..

84Äippä84

minulla on 4kk vauva ja pidän imettämisestä, mutta poltan. En koko raskauden aikana polttanut vaan palasin tähän huonoon tapaan n.1kk sitten.
Poltan 5-6 tupakkaa päivässä ja ennen imetystä pidän 1-2h taukoa..

Nyt vaan moni sitä mieltä että täytyisi kokonaan lopettaa imetys,koska poltan..
Onkohan näin? Neuvolasta eivät sanoneet juuta taikka jaata

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä luulet?

      Onhan se tupakka todella terveellinen tapa ja lapsi saa rintamaidossa paljon hyödyllisiä aineita mitä tupakoimattomien lapset eivät saa.
      Ihan kiusallaanhan muut sanovat ettei saisi polttaa, he ovat vain kateellisia sinulle.

    • kjbhvkl

      Ihannetilanteessa tietysti olisi imetys mutta ei tupakointia, mutta jos äiti tupakoi vähän (alle puoli askia päivässä), niin on kuitenkin parempi imettää kuin olla imettämättä. Tieto perustuu jonkun KYS:n gynen pitämiin luentoihin, nimeä en muista. Mahdollisimman pitkä tauko vaan siihen tupakan ja imetyksen väliin, ja yrität pitää tupakat minimissä tai jopa lopettaa. Lapsi kun saa niitä tupakan kemikaaleja ihan ihonkin läpi.

      • Toinen tupakoiva äiti

        Juu. En oikein jaksa uskoa, että jotain skeidaa maitoon kulkeutuu... Pahemmat haitat tulee savusta jos tupakoi vauvan vieressä.

        Täällä on sama juttu, tosin poltan paljon enemmän, noin 20-25 tupakkaa päivässä. Totta puhuen poltin myös raskauden aikana 5-7 päivässä... Tyttö on nyt 3v ja imetän edelleen ruokailun yhteydessä. Eihän se ole kivaa kun kaikki haukkuu huonoksi äidiksi, mutta on imetyksestä siltikin enemmän hyötyä kuin haittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      349
      2997
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1235
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe