Slovenian kevät

2 viikkoa huhti 2012

Asuin Ljubljanassa hotelli Emonec. Hotelli on aivan keskustassa lähellä bussipysäkkejä ja vanhan kaupungin nähtävyyksiä. Hotelli on siisti ja henkilökunta todella mukavaa ja palvelualtista. Huoneet ovat yksinkertaisia.

Ljubljanasta käsin matkasin Blediin. Sitä mainostetaan ykköskohteeksi. Onnettoman oloinen pikku järvi ei vaikutusta suomalaiseen tee. Linnassa ei ole juuri mitään nähtävää vaan paras anti on näköala. Ainoa todellisen ihastuttavan elämyksen koin Bledistä 4km päässä sijaitsevassa Vintgar Gorge. Raivoisasti ja välillä vaimeasti virtaava syvän kanjonin pohjalla oleva joki. Patikkamatkaa yhteen suuntaan puisia polkuja pitkin kertyy 1,6 km. Paikkaan ei ole julkista liikennettä. Käytin taksia.

Maribor oli sunnuntaina lähes kiinni. Skofja Lokan vanha kaupunki on ihastuttava ja sijaitsee hyvin lähellä pääkaupunkia. Sloveniassa junat ja linja-autot ovat kohtuuhintaisia ja käteviä taittaa välimatkat. Ihmiset ovat siistejä ja rehellisiä.

Koper on täynnä venetsialaistyylisiä palatseja. Koko vanha kaupunki on mahtava elämys. Linja-autoasemalta lähtee busseja Portoroziin ja Piraniin. Portoroz on tekemällä tehty turistiranta-alue, mutta Piranissa on mahtavaa kuljeksia.

Ptuj lienee vanhin kaupunki maassa. Erityisesti vanha linna on tutustumisen arvoinen. Oppaiden ystävällisyys oli ylitsevuotavaa. Linnan museot ja näkymä yli kaupungin vaikuttivat matkalaiseen.

Ljubljanassa Tivoliin, alueen keskusmetsään, kannattaa mennä patikoimaan. Roznik hill on alueella lähes 400m korkea. Vuoren laella on punainen kirkko ja sen lähellä mainio kansan ravintola.

Ljubljanasta on vain vajaa kolmen tunnin junamatka Kroatian Zagrebiin. Tein tuon matkan ja olin ihastunut näkemääni ja kokemaani. Kevät kukkeimmillaan ja ihmiset ystävällisiä.

Hotellit ovat Ljubljanassa hintavia. Muu hintataso oli osittain vähän alhaisempi kuin Suomessa.

Kaiken kaikkiaan suosittelen matkaa Sloveniaan. Finnair lentää suoraan Helsingistä Ljubljanaan.

2

844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kosser5

      Moroja

      Kuun lopussa olis lento Kmo - Ljub - Kmo. Olen ajatellut lähteä katsomaan Slovenia ja mixen kroatiaa ja italiliaakin??. Olen käynyt euroopassa jo noin 30 eri maassa, joissakin kieltämättä pikaisesti;-).
      Edellisen kirjoittaja kuvaus motivoi lähtemään Ljublankaan/Portorozaan majoitukseen. Portoroziin ois ryhmämatka Ljublankaan omatoimi sellainen. Majoitusvaihtoehdoja löytyy Booking.com:sta. Eivät kuitenkaan kaikki.

      Olisiko jollakin antaa hyviä vihjeitä???

    • sokol

      Ei ole Ljublankaa vaan Ljubljana.
      Portoroz on tyypillinen turistirantakohde, Piran, Izola ja Koper ovat mielenkiintoisempia kohteita rannikolla, ks. vaikka helmikuun Mondo-lehti.

      Slovenia on ollut vasta parikymmentä vuotta itsenäinen, mutta se on ollut Euroopan historiassa monessa mukana.
      Roomalaisilla oli siellä kaupunkeja ja leirejä kuten Ptujssa ja Ljubljanassa, jonka roomalaisajan nimi oli Emonec. On ollut venetsialaisia ja vaikka mitä ruhtinaita jo ennen Habsburgien 600 vuotta kestänyttä aikakautta. Sen rinnalla Jugoslavian kuningaskunnan ja tasavallan aika olivat tosi lyhyitä. Slovenia on ollut Balkanin Sveitsi, nyt on aika kovat ajat, kuten muuallakin Euroopassa.

      Siellä on kuitenkin kuin Suomessa, kaikki toimii, asiat ovat niin kuin on luvattu, siistiä, puhdasta, ystävällisiä ihmisiä, hyvää ruokaa jne. Erona Suomeen on se, että siellä tosiaan on siistiä, levähdyspaikalla ei ole roskaröykkiöitä eikä hylättyjä sohvia vaan ihan puhdasta, kaunista luontoa.

      Slovenia on Uudenmaan läänin kokoinen, mutta sinne mahtuu lumihuippuisia vuoria, noin 70 linnaa, viinitarhoja, paljon metsiä, karhuja ja myös sitä Välimeren rantaa. Ja vaikkapa Lipican hevosia.

      Ljubljanassa voi majoittua myös huoneistoon (google löytää) tai pienempiin hotelleihin, esim. Pri Mraku. Postojnan luolille pääsee myös tavallisella bussilla.
      Jos lähtee Blediin, joka on minun mielestäni maailman kauneimpia paikkoja, kannattaa käydä myös Bohinj-järvellä ja sen ympäristössä. Ei kyllä löydy Suomesta sellaisia henkeäsalpaavia maisemia.

      Slovenia-seuran sivuilta kannattaa katsoa lisätietoja suomeksi, suomalaisilta Slovenian asiantuntijoilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1279
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      811
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      556
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      501
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    Aihe