terassi vanhan päälle

rebban

Saattaa olla hieman tyhmä kysymys, mutta tarvitaanko siihen edes taloyhtiöltä mitään lupaa, jos nykyisen kivilaattaterassimme päälle rakennan puuterassin? Eli ei edes laajennusta tai varmaankaan edes laattojen poistoa.

4

3835

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pilkun nusnus

      Omistatte hallintaoikeuden seinien sisäpuoliseen alueeseen. Kaikki ulkopuolella oleva on yhteistä jos ei ole erikseen toisin sovittu.

    • rprkd'jhfk

      Jos kivilaatat jä paikoilleen eli terassipuut voidaan helposti poistaa ja palauttaa ennalleen niin lupaa kysyisin vain siinä tapauksessa että paikka on kovin näkyvä. Jos laattoja irroitellaan niin silloin on ehdottamasti taloyhtiön asia. Miettisin kyllä kannattaako hienoa kivilaatoitusta peittää puuritilöillä, ainakaan kokonaan.

    • klm00000

      Ei siihen mitään ritilöitä laiteta, tehdään lämpökäsitellystä terassilaudasta uusi lattia päälle.

    • rprkd'jhfk

      Täytyy sitten kattaa koko terassi jos meinaat umpinaisen lattian tehdä. Yleensä kuitenkin lautojen väliin jätetään rako josta vesi pääsee valumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      92
      1453
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      92
      1096
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      864
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      302
      784
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      85
      692
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      52
      686
    7. 45
      661
    8. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      641
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      637
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      594
    Aihe