Vieläkö pankeissa (tai muissa isoissa taloissa) on omat lähetit hoitamassa sisäistä postinjakelua, kahvituksia ja muita pikkutehtäviä. Kirjepostin määrä tietysti on vähentynyt mutta ei kai kokonaan loppunut?
Liikkuvaa, vapaata ja huoletonta työtä, oli ainakin silloin ennenkuin pankit kaatuivat. Jotenkin kaipaan edellen sitä huolettomutta uraputken jälkeen. Outoa.
Arvelisin että on tuokin työ ulkoistettu jollekkin Iss:lle, tai lisätty sihteerien ja assareiden työtaakkaan? Lienenkö oikeassa?
Lähetti pankissa, onko niitä enää?
2
525
Vastaukset 2
- väktarewahtmeister
Vartija Vahtimestari lienee se työntekijän oikea tehtävänimike. Näitä löytyy sairaaloiden auloista, Pitäjänmäen Stockkan hallinto-osaston vastaanotosta, Suomen pankista,taidegallerioista jne...
- vähentymässä..
Tämä ei koske pankkeja, vaan muita paikkoja missä olen ollut:
Aika useissa paikoissa postit jakaa joku sihteeri, aulapalveluhenkilö tms. laatikoihin, mistä itse kukin käy ne noutamassa. Kahvitukset hoitaa joko sihteeri tai aika usein kokonaan ulkopuolelta.
Itselläni oli ensimmäinen sisätyö sisä ja ulkolähetti ja sitten olin välivuoden lähettinä. Mukavaa ja helppoa. Postia frankkeerasin paljon, mutta nykyään ne ainakin siitä paiksta tulevat e-laskuina. Toinen omista paikoistani oli sähkölaitos ja toinen iso jo ennen lamaa kaatunut yritys. Nykyään noita hommia pistetään paljon myös oppilaitosten palkattomien harjoittelijoiden hoitoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4091865- 1441381
- 1161326
- 1651323
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh281096- 111882
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.223804- 59681
- 24635
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124625