Oisko jollakin tietoa vesikiertoisen lattialämmitys systeemin osista.
Kävi tänään putkimies kytkemässä putket lämmitysjärjestelmään.
Siihen meni 4 kpl palloventtiilejä, 2kpl jakotukkeja(4/tukki) 2kpl patterritermostaatteja, muutama metri kupariputkea, LASKU 600,- ( pelkät osat )
KALLISTA ????
Mitä mieltä olette, kommentoikaa
Kävi tänään putkimies kytkemässä putket lämmitysjärjestelmään.
Siihen meni 4 kpl palloventtiilejä, 2kpl jakotukkeja(4/tukki) 2kpl patterritermostaatteja, muutama metri kupariputkea, LASKU 600,- ( pelkät osat )
KALLISTA ????
Mitä mieltä olette, kommentoikaa
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jostain kumman syystä putkiosilla rahastetaan uskomattoman paljon, varsinkin puserrusliittimillä. Ovh-hinnasta saa tukusta -70% alennusta, muista osista heikommin, mutta silti.
Putkarit tekevätkin 1. tilin osia myydessään ja toisen työllään. Vaan hehän ovatkin yrittäjiä ja yrittäjän päämäärä on tienata niin paljon kuin mahdollista.
Niin kenen OVH-hinta? Minä ostin alkuun esim. ilmastointiputketu Onnisen tukusta 50-60% alella. Kunnes huomasin, että sain K-raudasta halvemmalla, vaikka ale oli vain 20%!
Tuntuvat tukuissa pitävän ovh:t korkealla.
Eipä ole onneksi tarvinnut pariin vuoteen enää lvi-juttujen kanssa olla tekemisissä. Sen vain muistan, että esim. t-haara kuteri joka maksoi dahlilla esim. 30 mk, maksoi paikallisessa k-raudassa satasen, josta sai alennusta oliko-se-nyt 20 vai 30%. Hintaero siis huomattava.
Viime vuoden vaihteessa tein pikkuprojektin iltahommina, kamat onniselta. Vertailin dahlin hintojen kanssa ovh:t ja alennus%:t. Oli niissä jotain eroja, mutta ei merkittäviä. Dahlilta olisi tainnut parikymmentä euroa halvemmaksi tulla hakea. Mutta niinhän se on rautakauppojenkin kohdalla, että tietyt asiat kannattaa hakea starkilta, tietyt K:sta jne.
Tukussa ja vähittäisliikkeessä onkin se ero että tukku myy isoja määriä, vähittäisliike yksittäisiä osia. Lisäksi vähittäisliikkeessä pitää tavarat purkaa ja asettaa näkyville. Kaikenlisäksi tuotteita pitää vielä olla myymässä henkilö joka osaa selittää miten ne toimivat ja mitä voi minnekkin laittaa. Jos ostaa muutaman osan niin onhan se selvää että maksaa enemmän kuin tukussa, tukusta kuitenkin ostetaan yleensä suurempia eriä.
Putkenosien kovista hinnoista voitte syyttä mm. Orasta ja Idoa, heidän tuotteitaan myydän todella pienellä katteella ja jollainhan ne kulut on katettava. Vessan pöstöstä jaa liikkeelle käteen ehkä 20 euroa hanasta 20-40e
tuo hinta?
.........ei, eeroina !
Pyydä eritelty lasku tyyppikoodeineen (esim. LVI-numero). Kysy sitten tarjousta noista osista rautakaupasta. Hyvin todennäköisesti sinulle selviää kuinka paljon on ilmaa!
Nyt olisi firma myytävänä. Parissa vuodessa iltahommilla kasvanut mukavasti ja omaisuuttakin karttunut. Firmalla omistuksessa kaksi Fiat Ducato Maxia (vm. 2000 ja 2003) Kaksi yksiötä vuokrattuna (tuotto 544€/kk) ja työkaluja kirjanpidossa 52t€. Firma täysin velaton ja tilauskantaa noin 8kk. Kaksi omistajaa myy kokonaan osuutensa eli 48% ja 52%. Jos kiinnostaa laittakaa viestiä ketjuun.
P.S. Tämän takia ne sun kamat maksoi niin älyttömästi, sillä täytyyhän ne kamat jonkun osaa ostaa ja asentaa.
Juu meillä kävi Klaukkalasta "huijari" putkiasentaja, teki omia virityksiä ja veloitti niistä osista 250e jota ei olisi tarvinnut ollenkaan, nyt oikea putkimies poisti ne ja tavarat laatikossa. Mutta tämä huijari ei nouda ja maksa 250e niistä tavaroistaa. Tosi ikäviä ihmisiä. Huijasi 83v. äitiäni, jolle 250e on iso raha turhasta. No toivon, että tämä mies yli 65v on nyt onnellinen Klaukkalassa ja saa sillä rahalla itselleen ruokaa. Ehkä se meni tarpeeseen, ainahan näitä pummeja elätettävänä. Turha moittia maahanmuuttajia.
Joku saamarin asennusteline 139e jota ei tarvinnut lainkaan.
Kerro lisää mitä on tehty turhaan..?
sen siitä saa kun ei kysy tarjousta
http://kauppa.taloon.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=LVI-4035252 termostaatit runkoineen 90€ http://kauppa.taloon.com/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=LVI-4035252 Palloventtiilit 80€ Jakotukit 80€ Noin 250€ ja nippelit ja kupariputket päälle ehkä joku parikymppiä. Termostaatit tässä ei ole lattialämmitykseen mutta samoissa hinnoissa kuitenkin ne perustermostaatit pyörivät mutta jos olet ostanut jotkut "älykkäät digi ihmeet" niin en epäile yhtään jos laskussa on se 600€.
Hyvällä katteella on putkimies myynyt joten nimi esiin niin tietää muut välttää. Ahneelle pask... loppu.