Objektiivietsintää

Linssietsivä

Olen hankkimassa Nikon D7000 -kameraani 50mm, 1.4 aukkoista objektiivia. Ongelma on se, että DX-kennon kameroille linssivalikoima on melko suppea, ainakaan Nikonin omista objektiiveista ei lyödy tällaista (tai en ole löytänyt). En myöskään halua ostaa FX-kennon objektiivia vääristymiä välttääkseni. Ja vaikka D7000:ssa on vääristymien korjaus, en haluaisi ottaa riskiä yhteensopivuuden kanssa.
Joten, jos joku "löytää" jostakin DX-kennon kameraan tehdyn, 50mm ja 1.4 aukkoisen objektiivin, tänne vaan linkkiä!

Kiitos

8

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nikonin FX objektiivit sopivat DX runkoon mainiosti. Nehän käyttävät optiikan piirtämästä kuvasta vain sen keskiosan jossa virheet ovat pienimmillään. Siksi aina kun on mahdollista ja taloudellisesti hyväksyttävää DX runkoon kannattaa laittaa FX optiikka. Toisin päin homma pissii paitsi, että nuo D700 ja tuleva D800 osaavat rajata keskeltä kennoa kroppialan jolloin kamera muuttuu kroppivehkeeksi.

    • naulapie
    • Itse ostin 50mm f1,8 kakkulan D90:seen ja olen enemmän kuin tyytyväinen kyseiseen kakkulaan. Ei hirvää eroa ole jos vertaa kohdetta etsimen läpi ja paljaalla silmällä.
      Kyllä noita FX-versiota uskaltaa ostaa koska eihän sitä koskaan tiedä joskos tulevaisuudessa ostaa täyskenno kameran. Objektiivit kun kuluvat todella huonosti jos vähänkään pitää huolta niistä.

      • D vai G

        Kumman, 50mm F1.8 D vai G ?


    • kilincolin

      DxOmark teki testin Nikon D7000- runkoon kiinitettynä noista kahdesta Nikkor AF-S 50 f/1.8G ja Nikkor AF-D 50 f/1.8D. Tulos oli semmoinen että D voitti joka osa alueella. Vääristymiä kumpikin tarjoilee minimaalisesti ja D eli ruuvitarkenteinen ei sitäkään vähää. Kun ottaa huomioon hinnaneron joka ainakin Verkkokauppa.com: ssa on neljäkymppiä Deen eduksi, niin aihän siihen jää kahta sanaa. Itselläni on tuo D juuri D90- runkoon kiinnitettynä, ja voin todistaa että loistava lasi. (En ole se mika joka tuossa kirjoitteli vaikka saman rungon omaankin.)

      • Linssietsivä

        Kiitos kannanotoista! Taidan kallistua FX-kennon objektiiviin.


    • FX-heebo

      "Kiitos kannanotoista! Taidan kallistua FX-kennon objektiiviin. "

      Hyvä päätös.
      FX-koko sopii sitten myöhemmin uuteenkin kameraan, mikäli satut hankkimaan täyskokoisen kennon omaavan rungon.

      • FX-lnissiä vaan

        Samaa mieltä, itselläni DX-kamera, muttei yhtään DX- linssiä, eikä tule.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      89
      1007
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      722
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      604
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      536
    5. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      459
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      48
      458
    7. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      437
    8. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      41
      429
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      421
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      25
      418
    Aihe