Objektiivietsintää

Linssietsivä

Olen hankkimassa Nikon D7000 -kameraani 50mm, 1.4 aukkoista objektiivia. Ongelma on se, että DX-kennon kameroille linssivalikoima on melko suppea, ainakaan Nikonin omista objektiiveista ei lyödy tällaista (tai en ole löytänyt). En myöskään halua ostaa FX-kennon objektiivia vääristymiä välttääkseni. Ja vaikka D7000:ssa on vääristymien korjaus, en haluaisi ottaa riskiä yhteensopivuuden kanssa.
Joten, jos joku "löytää" jostakin DX-kennon kameraan tehdyn, 50mm ja 1.4 aukkoisen objektiivin, tänne vaan linkkiä!

Kiitos

8

448

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nikonin FX objektiivit sopivat DX runkoon mainiosti. Nehän käyttävät optiikan piirtämästä kuvasta vain sen keskiosan jossa virheet ovat pienimmillään. Siksi aina kun on mahdollista ja taloudellisesti hyväksyttävää DX runkoon kannattaa laittaa FX optiikka. Toisin päin homma pissii paitsi, että nuo D700 ja tuleva D800 osaavat rajata keskeltä kennoa kroppialan jolloin kamera muuttuu kroppivehkeeksi.

    • naulapie
    • Itse ostin 50mm f1,8 kakkulan D90:seen ja olen enemmän kuin tyytyväinen kyseiseen kakkulaan. Ei hirvää eroa ole jos vertaa kohdetta etsimen läpi ja paljaalla silmällä.
      Kyllä noita FX-versiota uskaltaa ostaa koska eihän sitä koskaan tiedä joskos tulevaisuudessa ostaa täyskenno kameran. Objektiivit kun kuluvat todella huonosti jos vähänkään pitää huolta niistä.

      • D vai G

        Kumman, 50mm F1.8 D vai G ?


    • kilincolin

      DxOmark teki testin Nikon D7000- runkoon kiinitettynä noista kahdesta Nikkor AF-S 50 f/1.8G ja Nikkor AF-D 50 f/1.8D. Tulos oli semmoinen että D voitti joka osa alueella. Vääristymiä kumpikin tarjoilee minimaalisesti ja D eli ruuvitarkenteinen ei sitäkään vähää. Kun ottaa huomioon hinnaneron joka ainakin Verkkokauppa.com: ssa on neljäkymppiä Deen eduksi, niin aihän siihen jää kahta sanaa. Itselläni on tuo D juuri D90- runkoon kiinnitettynä, ja voin todistaa että loistava lasi. (En ole se mika joka tuossa kirjoitteli vaikka saman rungon omaankin.)

      • Linssietsivä

        Kiitos kannanotoista! Taidan kallistua FX-kennon objektiiviin.


    • FX-heebo

      "Kiitos kannanotoista! Taidan kallistua FX-kennon objektiiviin. "

      Hyvä päätös.
      FX-koko sopii sitten myöhemmin uuteenkin kameraan, mikäli satut hankkimaan täyskokoisen kennon omaavan rungon.

      • FX-lnissiä vaan

        Samaa mieltä, itselläni DX-kamera, muttei yhtään DX- linssiä, eikä tule.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      335
      1092
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      396
      1083
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      905
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      817
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      782
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      746
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      675
    8. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      670
    9. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      666
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      661
    Aihe