Isäntäperheeksi(kö)?

Onnistuuko?

Ajateltiin hakea isäntäperheeksi, mutta kaikista paikoista on vain lukiolaisia vaihtareita. Ja lapsihan on meillä 13, joten saako jostain vaikkapa alle 15 vuotiaita vaihtoon?

4

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-isäntäperhe

      Hakekaa vaan isäntäperheeksi, se on antoisaa. Ehkä jossain hyväksytään vaihtareiksi 9.-luokkalaisiakin (siis sen ikäisiä) mutta en usko että juurikaan nuorempia. Oma 16 vuotias nuoreni on nyt lähdössä, enkä ainakaan minä olisi halunnut päästää häntä maailmalle vielä 13-vuotiaana.

      Meidän lapset olivat ala-asteella, kun otimme vaihto-oppilaan. Hyvin meni ja kivaa oli. Ei oman lapsen ja vaihtarin tarvitse olla samanikäisiä. Sanoisin jopa, että on parempi, että ovat eri-ikäisiä. Ei ainakaan tule kateutta oman lapsen nykyisten kaverien ja vaihtarin kesken. Useastihan erityisesti teini-iässä tytöillä on oma bestis, ja siihen väliin vaihtarin voi olla vaikeaa päästä mukaan.

      Eli, ilman muuta, ottakaa vaihtari. Saatte varmasti hyvin paljon, kun pääsette tutustumaan uuteen kulttuuriin ja opastamaan vaihtarianne Suomen kulttuuriin.

    • Kiitos, mutta

      ...mistä firmasta kannattaa ottaa vaihto-oppilas ottaa?

    • --

      YFU:a suosittelisin, heiltä kaiken lisäksi pääsee vaihtariksi jo kahdeksasluokkalaisia :D

    • :)

      minäkin suosittelisin YFU:a. Meidän perheessä on jo ollut kolme vaihto-oppilasta YFU:n kautta ja aina on haikein mielin hyvästelty vuoden jälkeen lentokentällä. Järjestö hoitaa vaihtarinsa hyvin. Minunkin mielestä o parempi elleivät omat lapset ja vaihtarit ole ihan saman ikäisiä, ja jos omat ovat nuorempia oppivat helposti siinä sivussa vaikkapa englantia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      252
      3854
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3751
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      114
      3048
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2748
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      130
      2595
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2142
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2061
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1921
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      124
      1896
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1269
    Aihe