Isäntäperheeksi(kö)?

Onnistuuko?

Ajateltiin hakea isäntäperheeksi, mutta kaikista paikoista on vain lukiolaisia vaihtareita. Ja lapsihan on meillä 13, joten saako jostain vaikkapa alle 15 vuotiaita vaihtoon?

4

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-isäntäperhe

      Hakekaa vaan isäntäperheeksi, se on antoisaa. Ehkä jossain hyväksytään vaihtareiksi 9.-luokkalaisiakin (siis sen ikäisiä) mutta en usko että juurikaan nuorempia. Oma 16 vuotias nuoreni on nyt lähdössä, enkä ainakaan minä olisi halunnut päästää häntä maailmalle vielä 13-vuotiaana.

      Meidän lapset olivat ala-asteella, kun otimme vaihto-oppilaan. Hyvin meni ja kivaa oli. Ei oman lapsen ja vaihtarin tarvitse olla samanikäisiä. Sanoisin jopa, että on parempi, että ovat eri-ikäisiä. Ei ainakaan tule kateutta oman lapsen nykyisten kaverien ja vaihtarin kesken. Useastihan erityisesti teini-iässä tytöillä on oma bestis, ja siihen väliin vaihtarin voi olla vaikeaa päästä mukaan.

      Eli, ilman muuta, ottakaa vaihtari. Saatte varmasti hyvin paljon, kun pääsette tutustumaan uuteen kulttuuriin ja opastamaan vaihtarianne Suomen kulttuuriin.

    • Kiitos, mutta

      ...mistä firmasta kannattaa ottaa vaihto-oppilas ottaa?

    • --

      YFU:a suosittelisin, heiltä kaiken lisäksi pääsee vaihtariksi jo kahdeksasluokkalaisia :D

    • :)

      minäkin suosittelisin YFU:a. Meidän perheessä on jo ollut kolme vaihto-oppilasta YFU:n kautta ja aina on haikein mielin hyvästelty vuoden jälkeen lentokentällä. Järjestö hoitaa vaihtarinsa hyvin. Minunkin mielestä o parempi elleivät omat lapset ja vaihtarit ole ihan saman ikäisiä, ja jos omat ovat nuorempia oppivat helposti siinä sivussa vaikkapa englantia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      119
      3694
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      27
      2760
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2465
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      126
      2328
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2084
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      37
      1667
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1076
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1000
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      974
    10. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      48
      918
    Aihe