Kertokaapa, millaista infoa olette saaneet siitä, kuinka suurteollisuusalueen ilmansaasteet leviävät? Onko messualueella kuinka paljon laskeumia? Antaako kaupunki minkäänlaista "taetta" siitä, ettei teollisuusalueelta tule hiukkasia ja kaasuja asuinalueelle?
Messualueella asuvat: onko asuntokohtaisissa ilmastoinneissa suodattimet, ts. otetaanko korvausilma ulkoa "raakana" vai suodattimien läpi? Taitaa olla aika tuulinen ja kylmä paikka tuo messualue, mutta hienoja asuntoja.
Messualueella asuvat: onko asuntokohtaisissa ilmastoinneissa suodattimet, ts. otetaanko korvausilma ulkoa "raakana" vai suodattimien läpi? Taitaa olla aika tuulinen ja kylmä paikka tuo messualue, mutta hienoja asuntoja.
Vastaukset 9
Vanhimmat
eipä tää oo sen tuulisempi tai kylmempi paikka kuin muukaan kokkola..
kyllä haisoo välistä rikinpaska sun muut.
Pohtikaamme tätä keissiä nyt oikein porukalla. Harmi jos joku menisi muuttamaan liiaan hätäisesti ko. alueelle.
Jos on ylimääräistä rahaa niin voihan sinnekin kokeilla sijoittaa. Suuriin tuottoihin en kyllä jaksa uskoa.
Eipä tarvitse kuin yhden ison päästön, niin talot on alueella pilalla.
Alue on Koivuhaka II .Ja lisää rakennetaan.Viemärit haisee.
sääliä saa ilmaseksi, kateus on ansaittava. Älä huoli tuskin sulla ois varaakaan.
Älähän elvistele siinä !
no miksen? Naurettavia on nämä puheet saasteista. Samanlailla saastuttaa koko kaupungin asunnot kuin vanhasatamanlahden. Kokkolassa tuulee, asuitpa rytimäellä tai albatrossin yläkerrassa. Vetelissä ei enää niinkään, möttösessä vielä vähemmän. Mitäs kaikkea oon kuullu, talot ja varsinkin kerrostalot tulevat uppoamaan kun suolle rakennetaan ynm.ynm. Ne joilla ei oo sinne mahdollisuutta muuttaa keksii kyllä millon mitäkin ettei tartteis kadehtia niin rajusti.