Elikkä aattelin ruveta tekee 2d mmorpg. Siitä pitäs tulla samantapanen kun maplestory.
Osaan nyt vain HTLM ja vähän PHP mutta käsitykseni mukaan niillä ei sitä peliä saa, joten mitä kieleiä kannattaisi ruveta opiskelemaan? Minulle on sama tuleeko selain peli vai ei, mutta kertokaa vaihtoehot Maplestoryn tapaseen selain tai ei selainen peliin.
Osaan nyt vain HTLM ja vähän PHP mutta käsitykseni mukaan niillä ei sitä peliä saa, joten mitä kieleiä kannattaisi ruveta opiskelemaan? Minulle on sama tuleeko selain peli vai ei, mutta kertokaa vaihtoehot Maplestoryn tapaseen selain tai ei selainen peliin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
HTML5
Kannattaa ensiksi opetella kirjoittamaan noin yleensäkin.
Browser Quest on tehty HTML 5:llä. Vaikket onnistuisikaan projektissasi niin ainakin opit kieltä josta on jatkossakin hyötyä.
Toisaalta sinulle on jo puoli vuotta sitten mm. suositeltu Javaa, luulisi että olisit jo tässä ajassa päättänyt...? :
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10120594
Tajusin että 3D mmorpg olisi minulle AIVAN liian suuri projekti joten ajattelin vaihtaa 3D:een 2Dhen.
Haluisin varmistaa tän asian koska ei kehtais turhaan opetella uutta keiltä. Eli onnistuuko siis HTML 5:dellä tehdä mmOrpg ? Tarvitseeko opetella muita kieliä vaikka sitä javaa vai riittääkö pelkkä HTML 5?
Tässä vähän selkeämpi versio haluamastani.
Elikkä oon nyt pitkään halunnu tehä Maplestoryn tapasta peliä. Osaan nyt HTML ja php.
Tärkeintä pelissä olisi siis se että sitä voi pelata kaverin kanssa (esim. samassa huoneessa yhtöaikaa toisen käyttäjän kanssa)
Mitä kieltä minun kannattaisi ruveta opettelemaan? Tietääkö kukaan myöskään millä koodilla Maplestory on tehty?
Suoraa faktaa:
html ei ole ohjelmointikieli.
PHP on mutta lähinnä verkkosivujen toteutukseen tarkoitettu.
Ulkoasusuunnittelukin vie oman aikansa.
Flash pohjainen peli on yksi mahdollisuus.( Kieli siinä on Actionscript)
Adobe Director ohjelmalla voi myös toteuttaa pelejä. ( Kieli Lingo)
Java on yksi hyvä, mutta oppiminen vie aikaa.
C-kielillä onnistuu myös.
Loppuen lopuksi monet ohjelmointikielet ovat perusrakenteeltaan samankaltaisia.
Olio-ohjelmointia.
Okei käyn lainaamassa kirjastosta c oppaan... katson onko se miten helppoa ja osaanko soveltaa sitä pelin tekemiseen :-)... Vai onko C# parempi kieli sillä jotkut sanoo että se on selkeämpää ja sillä saa paremmin toteutettua online mahdollisuuden?
Ainiin ja voiko c tai c#llä toteutettua selainpeli mahdollisuuen?
Miksipä ei voisi? Pelin täytyy silti tuottaa selaimen ymmärtämää dataa mikä tarkoittaa taas html tai muita selaimen ymmärtämiä tekniikoita.
c:llä se apache webserverikin on kirjoitettu..
Selainpelin voit tehdä Flashilla. Sillä on suurin osa pelisivustojen peleistä tehty.
Toinen vaihtoehto on Java. Sillä voi tehdä samat asiat kuin Flashilla mutta se ei ole yhtä hyvä pelien tekemiseen mitä Flash.
Kolmas vaihtoehto on HTML5 ja Javascript.
Kaikilla noilla voi tehdä selainpelejä. C tai C# eivät sellaisten tekemiseen sovellu (mikäli selainpelillä tarkoitetaan sitä mitä sillä yleensä tarkoitetaan).
Jos haluat tehdä sellaisen selainpelin jota voit pelata kaverin kanssa eri koneilla niin silloin pitää opetella lisäksi tekemään palvelinohjelmia. Tähän voi käyttää mitä kieltä haluaa mutta PHP on hyvin suosittu nykyisin. Lisäksi usein on tarvetta jonkinlaiselle tietokannalle siellä palvelimella.
Kannattaa kuitenkin toistaiseksi unohtaa nuo palvelinjutut ja kokeilla aluksi tehdä yksinkertainen selainpeli joka toimii siinä omalla koneella. Sitten kun sellaisen osaa tehdä niin voi siirtyä asteittain monimutkaisempien pelien tekemiseen.
Mitä eroa on javalla ja javascriptillä :D?
Ja tarvitseeko osata tehdä palvelinohjelma jos noudattaa tätä ohjetta :-) :D? http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/310168
MIksettevastaa!?