noniin eli kysyisin että onko tietoa kyseisestä kuormaajasta.tuli semmonen hommattua halvalla ku sai ja onko kuinka vaikia vaihtaa ku on ollu 5000 foorttis ja pitääs saara se 4000 voorttihin.se on varustettu hydraulisella kauhan käännöllä.eli oliko hyvä hankinta?
vilske 1000
5
4013
Vastaukset
- Ruikonperän äijä
Riippuu hinnasta mitä maksoit. Yleensä näitä saa kiitoskaupoilla, kun pitkähänsä kiittää. Eli "vedenjakaja" menee nostosylintereiden yksi/kaksitoimisuudessa. Jos on 2-toimiset nostosylinterit, niin hinta on kovempi. Nämä Vilske 1000:set kuormaimet polveutuvat suoraan 60-luvun kuormaajista, joissa oli mekaaninen kauhan laukaisu. Näitä isännät sitten ovat parannelleet hydr.kauhan käsittelyllä, kun näkivät seuraavan polven V-1000:sen, jossa oli hydr. kauhankäsittely. Yksi hintaa polkeva ominaisuus on kauhan kiinnitys, joko se on pikakiinnitteinen kuten nykyään tai manuaalisesti sokkatapeilla tamuloitava kauha. Ja tuosta juuri riippuukin, miten työlään värkin sait. Sitten ruåtsalaisiin verraten sait painavamman meltorautaisen kuormaimen. Nämä ruåtsalaiset yleensä keveämpiä, mutta paremmasta rakenneteräksestä tehtyjä. Itselläni yhtenä takapotkussa tuota V-1000 vastaava Trima 800, pikakiinn/hydr.kauhan käsittelyllä.
- tietooo
maksoon siitä 200 e.kauhan kiinnitys on manuaalisesti sokkatapeilla ja sylinterit on 1 toimiset.kauhankääntö on ollu tos jo alkuperääsenä.just eilen mittailin ja totesin että ei ole sen kovempi homma kiinnittää ku porata kaks reikää 10 cm taaemmas.
- maajussit
no et kyllä ainakaa liikaa maksanut varmasti saat omasi pois jos myidä meinaat
- Ruikonperän äijä
Joo, ei pahan hintainen. Asennuksesta sen verran, että jos kerta 4000:ssa ja 5000:ssa sama rungon leveys niin loppu on "heleppua kuin heinänteko". Mainittakoon esim, jotta Valmet 33-359-361-565-500-502-504-604:een sopii runkoleveydeltään sama kuormain, ainoastaan 4-vetoisessa pitää olla erilaiset aisat. Mutta esim. Leylantin ja Majorinkin rungonleveys on em. Vallujen kanssa likimain sama ja sovitettavissa aika helposti toisiinsa. Eikun työiloa sitten.
- Anonyymi
Kotona oli Valmet 500 V-1000. Valmetti oli kakkos koneena ja muuta sillä ei tehty, kuin talven lumityöt ja halkojen ajussa pihaan metsästä. Kovaa ei uskaltanut puskea, kun kuormaimen runko oli heikon näköin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353