vilske 1000

tietooo

noniin eli kysyisin että onko tietoa kyseisestä kuormaajasta.tuli semmonen hommattua halvalla ku sai ja onko kuinka vaikia vaihtaa ku on ollu 5000 foorttis ja pitääs saara se 4000 voorttihin.se on varustettu hydraulisella kauhan käännöllä.eli oliko hyvä hankinta?

5

3876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruikonperän äijä

      Riippuu hinnasta mitä maksoit. Yleensä näitä saa kiitoskaupoilla, kun pitkähänsä kiittää. Eli "vedenjakaja" menee nostosylintereiden yksi/kaksitoimisuudessa. Jos on 2-toimiset nostosylinterit, niin hinta on kovempi. Nämä Vilske 1000:set kuormaimet polveutuvat suoraan 60-luvun kuormaajista, joissa oli mekaaninen kauhan laukaisu. Näitä isännät sitten ovat parannelleet hydr.kauhan käsittelyllä, kun näkivät seuraavan polven V-1000:sen, jossa oli hydr. kauhankäsittely. Yksi hintaa polkeva ominaisuus on kauhan kiinnitys, joko se on pikakiinnitteinen kuten nykyään tai manuaalisesti sokkatapeilla tamuloitava kauha. Ja tuosta juuri riippuukin, miten työlään värkin sait. Sitten ruåtsalaisiin verraten sait painavamman meltorautaisen kuormaimen. Nämä ruåtsalaiset yleensä keveämpiä, mutta paremmasta rakenneteräksestä tehtyjä. Itselläni yhtenä takapotkussa tuota V-1000 vastaava Trima 800, pikakiinn/hydr.kauhan käsittelyllä.

    • tietooo

      maksoon siitä 200 e.kauhan kiinnitys on manuaalisesti sokkatapeilla ja sylinterit on 1 toimiset.kauhankääntö on ollu tos jo alkuperääsenä.just eilen mittailin ja totesin että ei ole sen kovempi homma kiinnittää ku porata kaks reikää 10 cm taaemmas.

    • maajussit

      no et kyllä ainakaa liikaa maksanut varmasti saat omasi pois jos myidä meinaat

    • Ruikonperän äijä

      Joo, ei pahan hintainen. Asennuksesta sen verran, että jos kerta 4000:ssa ja 5000:ssa sama rungon leveys niin loppu on "heleppua kuin heinänteko". Mainittakoon esim, jotta Valmet 33-359-361-565-500-502-504-604:een sopii runkoleveydeltään sama kuormain, ainoastaan 4-vetoisessa pitää olla erilaiset aisat. Mutta esim. Leylantin ja Majorinkin rungonleveys on em. Vallujen kanssa likimain sama ja sovitettavissa aika helposti toisiinsa. Eikun työiloa sitten.

    • Anonyymi

      Kotona oli Valmet 500 V-1000. Valmetti oli kakkos koneena ja muuta sillä ei tehty, kuin talven lumityöt ja halkojen ajussa pihaan metsästä. Kovaa ei uskaltanut puskea, kun kuormaimen runko oli heikon näköin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe