Saako tällä töitä?

Saako merkonomin papereilla töitä?
41620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jos tässä maassa on jostain pula ni ei ainakaan insinööreistä ja paperinpyörittelijöistä.

Äänestä

Työn saanti on pääasiassa kiinni muista asioista kuin papereistasi. Jo ensimmäisiä hakemuksia laitellessa pitäisi olla työkokemusta (muualtakin kuin pakollisesta harjoittelusta), koska eniten merkkaa se mitä olet tehnyt ja mitä osaat. Kun varsinainen ammattitaitohan tulee vain ja ainoastaan työtä tekemällä, koulu antaa siihen pohjan. Lisäksi työntekijältä halutaan organisointikykyä, joustavuutta, tiimi- ja asiakaspalvelutyössä sosiaalisia taitoja, monissa töissä nykyään atk-valmiuksia...jne... ei ne paperit hirveesti merkkaa, mutta muita avuja on oltava, koska tuon alan työpaikoista on kilpailua!

Äänestä

Miksei sais. Turha on kouluttautua jos et usko töitö saavasi. Ja muista ekat paikat vaatii pitkää pinnaa, sillä kaikki kokeilee mistä sää oot tehty.

Äänestä

Töitä saa jos jaksaa tarpeeksi yrittää...itse vuoden 03 merkonomi ja nyt jo vakituinen työpaikka. Aikaisemmin lähettelin jokaiseen mahd.paikkaa hakemuksen ja monessa haastattelussa olin, vaikka ei mitkään huippu paperit. ja sitten päädyin kaupan kassalle puoleksi vuodeksi ja nyt tämä hallinnon työ.Kannattaa yrittää koko ajan, kyllä se tärppää vielä kun jaksat uskoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Merkonomi -03 kirjoitti:

Saako merkonomin papereilla töitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu