Asbestikattoko?

Tuulianna124

Löytyi todella ihana puutalo, joka rakennettu 1973. Kattomateriaalina alkuperäinen kuitusementtikate. Mikäköhän tämä lie? Onko mahdollisesti asbestia sisältävä? Noihin aikoihin tehdyistä katoista monet kattomateriaalit sisältävät asbestia.

Katto on kuitenkin vaihdettava piakkoin ja haluisin tietää, paljonko saatan joutua maksamaan, jos katossa onkin asbestia, eli pitää suorittaa asbestipurku. En siis ole vielä ostanut taloa, enkä osta, jos hinta on pilvissä.

3

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr asbestos

      Asbestia löytyy takuuvarmasti tuosta Varttikatteesta. Levyt voi irroitella katolta kuka vaan mutta ne on toimitettava ongelmajätteenä jätteenkeräyspisteeseen. Kysy hinta paikkakuntasi "kaatopaikalta". Ei se kuitenkaan mahdottomia maksa joten talokauppaa ei sen takia kannata hylätä.

    • KattoKassinen.1

      asbestia sisältävän Varttilevyn ongelmajätemaksu on noin 200€ / 1000kg kuljetukset. Lavalla oltava pakattuna erittäin huolella kaksinkertaiseen muoviin pussitettuna ja asbestiteipeillä merkattuna. Mikäli levyt ovat ehjiä voi ne myös maalata varttikattoihin tarkoitetulla erikoismaalilla. Varttilevystä ei irtoa asbestia se on levyn sidosaine.

    • Nyt_on_hieno_katto

      Juuri teimme kattoremontin, jossa vanha mineriittikatto (vuosimallia 1980, eli sisältää asbestia) purettiin ja korvattiin toisella materiaalilla. Lava oli tilattuna pihaan, jonne varttilevyt laitettiin. Ei niitä urakoitsija mitenkään kovin nätisti kyllä käsitellyt. Lopuksi kuitenkin päälle laitettiin kaksinkertainen pressu ja lappu asbestivaarasta. Lasku oli noin tuhat euroa jätekuormasta. Tonni asbestia maksoi tosiaan 190 euroa. Kannattaa kuitenkin huomata, että jos sulla olis siellä joku muunlainen katto, niin samalla tavalla sekin on vietävä pois, joten koko tonnia ei olisi säästänyt, vaikka katolla olisikin ollut jotain muuta materiaalia.

      Ei kannata pelätä tuota siis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3623
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2304
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1539
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1342
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1302
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      266
      1285
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe