Hei!
Onko kukaan käynyt Postojnan luolastossa, kannattaako mennä? Olen menossa 3 päivän matkalle Ljubljanaan ja yksi päiväretki muualle olisi kiva tehdä. Mitä kohteita suosittelisitte? Ravintolasuosituksia Ljubljanassa? Mitä tuliaisia suosittelisitte, esim. syötävää / juotavaa? Onko paikalliset viinit hyviä? Kaikki vinkit tervetulleita!
Pian matkaan!
9
632
Vastaukset
- Paa-vo
Käynti Postojnassa kannattaa, ehdottomasti! Puolentoista tunnin verran maan alla, junalla ja kävellen, upea nähtävyys.
Tippukiviluolia on eri paikoissa Euroopassa, se on kuitenkin mahtavan suuri ja erityisen hyvin sovellettu turistien käyttöön.
Ljubljanasta pääsee bussilla tai junalla.- Maija79
Kiitos vastauksesta!
- ökhjvv
On käyty, 1976 ja 2009. Vaikuttava elämys toisellakin käynnillä. On kuin siirtyisi maanalaiseen valtakuntaan. Olen kasvissyöjä mutta paikallinen kasvisravintola jäi väliin koska ohrasta valmistettua kasvisjuomaa ei ollut tarjolla.
- ökhjvv
Unohtui mainita että paikallinen olut on hyvää. Toisaalta ei tule mieleen montaakaan paikkaa jossa se ei olisi ollut. Union on Ljubljanan ykösmerkki.
ökhjvv kirjoitti:
Unohtui mainita että paikallinen olut on hyvää. Toisaalta ei tule mieleen montaakaan paikkaa jossa se ei olisi ollut. Union on Ljubljanan ykösmerkki.
Minä taas tykkäsin Laskosta! No, ne makuasiat.
- Sunset12
Kannattaa mennä, hieno kokemus! Ja varaa lämmintä päälle, sillä luolastossa on kylmä (esim. fleecetakki).
- Maija79
Kiitos kaikille! Olin ajatellut toisena vaihtoehtona Blediä, mutta kyllä taidan päätyä Postojnaan. On varmaan mielenkiintoisempi.
- mallottilainen
Olemme myös matkalla Postojnaan katsomaan tippukiviluolia. Lennämme sunnuntaina Ljubljanaan ja siellä vuokra-auto odottaa. Ajamme siitä heti Bled järvelle, missä odottaa meidän ensimmäinen majoituspaikka, pari yötä luonnonkauniin Bled järven läheisyydessä. Matkamme jatkuu tiistaina kohti Kroatiaa ja seuraavaa majapaikkaa Umagissa. Loput päivät viikon lomastamme vietämme Opatijassa. Jo viime vuonna autoilimme Kroatiassa ja täytyy sanoa että kaikki sujui niin hyvin ja vielä kun sai ajaa pieniä teitä missä yleensä äärettömän upea Adrianmeri oli toisella puolella ja vuoristot toisella. Toivottavasti pääsemme myös ens vuonna näihin ihaniin maihin
- kävijä-2012
Jos on omalla autolla liikkellä, niin kannattaa käydä Postojnasta n 10 km:n päässä olevassa Predjaman linnassa. Sinne ei valitettavasti julkisilla kulkuneuvoille pääse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1002273- 2211924
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761752Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011316- 381220
- 1221108
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27682390kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180681Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47655Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo50651