Pian matkaan!

Maija79

Hei!
Onko kukaan käynyt Postojnan luolastossa, kannattaako mennä? Olen menossa 3 päivän matkalle Ljubljanaan ja yksi päiväretki muualle olisi kiva tehdä. Mitä kohteita suosittelisitte? Ravintolasuosituksia Ljubljanassa? Mitä tuliaisia suosittelisitte, esim. syötävää / juotavaa? Onko paikalliset viinit hyviä? Kaikki vinkit tervetulleita!

9

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paa-vo

      Käynti Postojnassa kannattaa, ehdottomasti! Puolentoista tunnin verran maan alla, junalla ja kävellen, upea nähtävyys.
      Tippukiviluolia on eri paikoissa Euroopassa, se on kuitenkin mahtavan suuri ja erityisen hyvin sovellettu turistien käyttöön.

      Ljubljanasta pääsee bussilla tai junalla.

      • Maija79

        Kiitos vastauksesta!


    • ökhjvv

      On käyty, 1976 ja 2009. Vaikuttava elämys toisellakin käynnillä. On kuin siirtyisi maanalaiseen valtakuntaan. Olen kasvissyöjä mutta paikallinen kasvisravintola jäi väliin koska ohrasta valmistettua kasvisjuomaa ei ollut tarjolla.

      • ökhjvv

        Unohtui mainita että paikallinen olut on hyvää. Toisaalta ei tule mieleen montaakaan paikkaa jossa se ei olisi ollut. Union on Ljubljanan ykösmerkki.


      • ökhjvv kirjoitti:

        Unohtui mainita että paikallinen olut on hyvää. Toisaalta ei tule mieleen montaakaan paikkaa jossa se ei olisi ollut. Union on Ljubljanan ykösmerkki.

        Minä taas tykkäsin Laskosta! No, ne makuasiat.


    • Sunset12

      Kannattaa mennä, hieno kokemus! Ja varaa lämmintä päälle, sillä luolastossa on kylmä (esim. fleecetakki).

    • Maija79

      Kiitos kaikille! Olin ajatellut toisena vaihtoehtona Blediä, mutta kyllä taidan päätyä Postojnaan. On varmaan mielenkiintoisempi.

      • mallottilainen

        Olemme myös matkalla Postojnaan katsomaan tippukiviluolia. Lennämme sunnuntaina Ljubljanaan ja siellä vuokra-auto odottaa. Ajamme siitä heti Bled järvelle, missä odottaa meidän ensimmäinen majoituspaikka, pari yötä luonnonkauniin Bled järven läheisyydessä. Matkamme jatkuu tiistaina kohti Kroatiaa ja seuraavaa majapaikkaa Umagissa. Loput päivät viikon lomastamme vietämme Opatijassa. Jo viime vuonna autoilimme Kroatiassa ja täytyy sanoa että kaikki sujui niin hyvin ja vielä kun sai ajaa pieniä teitä missä yleensä äärettömän upea Adrianmeri oli toisella puolella ja vuoristot toisella. Toivottavasti pääsemme myös ens vuonna näihin ihaniin maihin


    • kävijä-2012

      Jos on omalla autolla liikkellä, niin kannattaa käydä Postojnasta n 10 km:n päässä olevassa Predjaman linnassa. Sinne ei valitettavasti julkisilla kulkuneuvoille pääse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18274
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5162
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4797
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4710
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4530
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      74
      4427
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3993
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3645
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2924
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2629
    Aihe