Hei!!
Olisiko kellään vinkkejä mitä voisin tehdä...
Koneeni aloitussivuksi ilmestyy aina (vaikka vaihdan sen) tällainen osoite: C:\WINDOWS\system32\IEsp.mht (sivulla on hakukone yms..)
Miten saisin sen pois?? netissä oli jotain ohjeita, mutta eihän niistä mitään tajunnut... :( ainakaan minä, heh.
Mulla on Normanin virustorjunta. Ilmainen palomuuri, zonealarm mulla on, mut oon sitä kyl pitänyt aika paljon pois päältä koska se hidastaa konetta, kun lähetän/vastaanotan tiedostoja yms. *auts* Moka?
Olisiko kellään vinkkejä mitä voisin tehdä...
Koneeni aloitussivuksi ilmestyy aina (vaikka vaihdan sen) tällainen osoite: C:\WINDOWS\system32\IEsp.mht (sivulla on hakukone yms..)
Miten saisin sen pois?? netissä oli jotain ohjeita, mutta eihän niistä mitään tajunnut... :( ainakaan minä, heh.
Mulla on Normanin virustorjunta. Ilmainen palomuuri, zonealarm mulla on, mut oon sitä kyl pitänyt aika paljon pois päältä koska se hidastaa konetta, kun lähetän/vastaanotan tiedostoja yms. *auts* Moka?
Vastaukset 44
Vanhimmat
Niin juu, ja unohdin mainita (jos on merkitystä..) et koneellani on tuo ad-aware sekä spyware search..(joku tuollainen en muista nimeä kokonaan) olen tarkistanut näilläkin koneen läpi, mut ei auta. En tiedä johtuuko tästä kyseisestä pöpöstä myös se, että kone jumittuu täysin aina välillä käynnistyksen jälkeen. (tätä jatkuu n. 15min kunnes ei enää mitään)
Ensinnäkin jos Normanissa on myös palomuuri päällä (siihen siis kuuluu myös se), ja lisäksi olet hankkinut toisen palomuurin, syy mahdollisiin haittaohjelmiin on siinnä. Tarkista asia heti. Kahta palomuuria ei saa koskaan pitää päällä (ei myöskään virustorjuntaohjelmia kahta)
Palomuuria EI SAA KOSKAAN PITÄÄ POIS PÄÄLTÄ, vaan sen asetukset pitää säätää niin että itse pääsee ulos.
Sitten toiseksi: Norman ei ole hirveän hyviä arvioita saanut testeissä, joten ehkä voisit jollakin ilmaisella online-virustorjuntaohejlmalla tarksitaa tilanteen.
Sitten kolmanneksi kannattaa asentaa Spywareblaster, joka estää monien haittaohjelmien (ei virusten) asentumisen koneelle.
mutta se tärkein on CWShredder. Sillä saat todennäköisesti krojatuksi tuon aloitussivun. Ellet saa, kirjoita uusi viesti.
CWShredderin voit lada ta tuolta
http://www.spywareinfo.com/~merijn/index.html
Hyvät ohjeet sen käyttöön on taas täällä:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/cwshredder.htm
Hankalaa? Kyllä, mutta mitäpä ei tekisi siistin koneen eteen.
TUolla on englanninkielinen ohje miten pääset siitä häiriköstä eroon:
http://www.computing.net/security/wwwboard/forum/12613.html
ELlei englanti suju, voi sen tähän suomentaakin. Mutta kato ensin saatko tolkkua.
Miten tuohon normaniin saa palomuurin?? en tiennytkään.. :D On ko se tuo internet-suojaus?
Muuten, minulla on tuollainen modeemi (telwell tw-ea200)jossa pitäisi olla myös palomuuri mukana... mutta jos laitan sinne sen suojauksen päälle, sehän hidastaa konetta niin ettei tällä tee mitään...!
Että kannattaisiko käyttöön ottaa zone alarm, modeemin palomuuri, vaiko normanin palomuuri? mikä olisi paras? mitä hyötyä siitä palomuurista on, jos päästää kaikki ohjelmat ulos (että kone ei hidastuisi)?
Spywareblaster? miksi noita ohjelmia pitää olla koneella niin monta, eikö tuo ad-aware ja spypot search riitä?
ei suju englanti noin hyvin.. :P (en tiedä ymmärränkö, vaik ois suomeksikin)
ei ollut apua tuoosta CWShredderistä.
Minä inhoan tuota zone alarmia, se kyselee koko ajan et saako tätä ja tätä päästää... ja ohjelmista mitä se kysyy, ei ole aavistustakaan! kannattaako tuollaistakaa ohjelmaa olla, ku siitä ei mitään tajua... :P
*epätoivoinen*
Mulla ei oo Normania käytössä mutta eikös siinä paketissa ollu ohjekirjanen, Muistan nähneeni. Ja yleensä sitten itse ohjelmastakin pitäs löytyä. Niin ja kaiken lisäks netissäkin näkyy olevan:
http://www.norman.com/Support/Fujitsu_Siemens_Computers/14325/fi
Poista se Zonealarm, on parempi että käytät Nomanista sekä virustorjuntaa että palomuuria. Se on yksinkertasempaa niin kauan kun vielä opettelet. Jos siinä Normanissa on automaattinen päivitys, se pitää olla päällä.
Ulkoinen poalomuuri voi olla päällä, se on oikein hyvä. Kaikkia ohejlmia EI SAA PÄÄSTÄÄ ULOS. En nyt osaa sanoa ihan tarkkaan mitä pitää päästää. Mutta käytä järkeä. Jos siellä on vaikka tekstinkäsittelyohjelma, voi huoleti estää sen pääsyn. Lue niitä ohjeita, niin voit laittaa sellaisen ehdollisen (mikähän se N:ssä on?) että se kysyy, jos haluaa päästä.
Spywareblaster on erinomainen ohejlma, jonka asentamisen jälkeen Ad-Awarelle ja Spybotille ei juuri ole töitä. Se estää haittaohjelmia asentumasta.
Sitten vielä yksi mainio ohje, jota voit harkita, kunhan noi kaikki on kunnossa. Olen itse hakenut netistä IE:n rinnalle toisen selainohjelman (Firefox). Ihan turvallisuussyistä. Monelta riesalta säästyy. Tähän nyt voi joku kirjoittaja protestoida, mutta tietoturvaan perehtyneet Internetin käyttäjät ovat nykyisin yhä yleisemmin huomanneet, että joku toinen selain voi olla turvallisempi.
Minkään ohjelman ei tarvi itsekseen päästä nettiin. Pistä estoon ne. Ainoo on virusohjelman päivitys.
Ulkoinen palomuuri voi olla päällä, se on oikein hyvä. verkkoyhteydet->lähiverkkoyhteydet->ominaisuudet->lisäasetukset->internet-yhteyden palomuuri)Tuo palomuuri vain hidastaa tiedostojen vastaanottoa/lähettämistä niin, et hermo menee? :(
Spywareblaster (jos asennan tuon, voinko poistaa nuo 2 muuta ohjelmaa, tuo spypot search:kin joka sivulla huutaa jotain.. yöks!)
Taitaa olla alottelijalle vähän vaikee, mutta tässä se nyt kuitenkin. Rikon tekijänoikeuslakia, mutta hätä ei lue lakia:)
Sulje Internet explorer, mene Tehtävienhallintaan (Task manager) ja poista kaikki prosessit nimellä IEXPLORE.EXE
2. Poista nämä tiedostot:
C:\WINDOWS\system32\IEsp.mht
C:\WINDOWS\system32\msadocm32.dll
C:\WINDOWS\system32\sqlpool.dll
Muuta seuraava rekisteriavain "about:blankiksi" (ilman lainausmerkkejä)
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main\Start Page
4. Aja regedit.exe ja poista seuraavat rekisteriavaimet tai aja Hijackthis ja skannaa ja fixaa VAIN nämä kohteet, jos ne löytyy:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{0B519E07-7824-4adc-8890-93D5EABBF285}\InprocServer32
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{0B519E07-7824-4adc-8890-93D5EABBF285}\VersionIndependentProgID
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{0B519E07-7824-4adc-8890-93D5EABBF285}\ProgID
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{0B519E07-7824-4adc-8890-93D5EABBF285}\Programmable
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{0B519E07-7824-4adc-8890-93D5EABBF285}
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Browser Helper Objects\{0B519E07-7824-4adc-8890-93D5EABBF285}
tai tuhoa
reg.exe delete HKLM\SOFTWARE\Classes\CLSID\{0B519E07-7824-4adc-8890-93D5EABBF285}
5. Poista arvo {0B519E07-7824-4adc-8890-93D5EABBF285} kohdasta HKEY_CLASSES_ROOT\ADODB.Comand\CLSID\
Ja kirjoittaja suosittelee siirtymään vaihtoehtoiseen selaimeen, kuten Mozilla Firefoxiin. Hänen mukaansa Internet Explorerissa on turvallisuusongelmia.
Olen ymmärtänyt asiaa tuntevien puheista, että siitä on paljon hyötyä mutta en osaa perustella. Mutta olennaista on että se voi olla yhtä aikaa päällä palomuuri*ohejlman* kanssa. Sen säädöistä en osaa sanoa mitään. Kysy joko myyjäliikkeestä tai tee siitä tänne oma kysymys, jossa kerrot mikä laite on kyseessä.
Kun kaikki on kunnossa, ei se hidasta mitään. Oletko nyt poistanut toisen ohejlmsito palomuurin (ZA:n)?
Spybot Search? Siis ei Spybot Search & Destroy?
Tuo voi olla haittaohjelma, varsinkin kun se huutaa. Mutta en löytänyt siitä netistä englanninkielistä juttua. EHkä joku tietää? Voit kysyä sitä omana kysymyksenä, jos siis ei ole tuo poisto-ohjelma Spybot Search & Destroy.
Älä poista Ad-Awarea ja (mahdollista) Spybot S&D:tä, sillä niitä voit silloin tällöin varmuuden vuoksi käyttää.
argh, ei tainnu viesti tulla..
Muuta seuraava rekisteriavain "about:blankiksi" (ilman lainausmerkkejä)
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main\Start Page
IE on aivan turvallinen selain?
muuttamisen neuvominen on mun taitojen ulottumattomissa. Tähänkin toivos vastausta joltain joka osaa neuvoa.
Tässä viestiketjussa ei nyt ruveta tappelemaan selaimista. Jos sulla on asiallisia neuvoja, anna niitä. Mennään tonne Internet ja selaimet palstalle puhumaan siitä mikä on hyvä selain.
Kyllä se on tuo Spybot Search & Destroy. :)
Mistä minä saisin tuon spywareblasterin?
Kääk, tää alkaa mennä niin vaikeeksi et hiukset tippuu kohta päästä ;) ku vaivaa, et uskallanko poistaa tuon zone alarmin.. kun en ole ollenkaan varma onko tuossa normanissa se palomuuri.. :P *on tyhmä kuin saapas*
että sinulla on winXP:n palomuuri päällä ja vielä zonealarmikin, toivottavasti ymmärsin väärin.
saat sen nyt tässä tilanteesta tuolta:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm
winXP:n palomuuri ? jos se on se, minkä aiemmin selitin niin joo. zone amarmin nyt suljin.
Mä en tiedä mitä tehdä, arrrghhh.. sit te fiksut vaa haukutte :((( mistä mie tiedän tuollaisia asioita!!!!!!!!!!
Jos aiemman viestisi käsitin oikein, et puhunut mitään XP:n palomuurista, vaan siitä telewellin päätteen palomuurista. Se on niin sanottu rautapalomuuri, ja se on hyvä olla päällä, koska se ei häiritse Normanin toimintaa vaan tukee sitä.
" tähän mennessä olen laittanut vain ruksin sinne (ohjauspaneeli->verkkoyhteydet->lähiverkkoyhteydet->ominaisuudet->lisäasetukset->internet-yhteyden palomuuri)" näin kai laitetaan winXP:n palomuuri päälle ?
Miten mä saan sen telewellin palomuurin päälle? (tuo mikä selitin aiemmin, taisi olla siis xp:n palomuuri?)
ja tee ihan erillinen uusi kysymysketju siitä palomuurista, älä tähän viestiketjuun. Joku jolla on se pääte, osaa vastata. Anna laitteen mallitiedot.
keskittyä pöpöjen poistoon ja sitten myöhemmin miettiä minkä muun palomuurin laittaa sen tilalle.
Tässä vaiheessa XP ICF lienee paras vaihtoehto ja suojaa konettasi hyvin ulkoapäin tulevilta hyökkäyksiltä.
juuri siksi, että se ei estä lähtevää virtaa. Jos Norman on päällä, se estää sekä sisään että ulos.
Eli Start valikosta Run... (suomenkielisessä kai Aloita -> Suorita
Kirjoitat siihen Open (avaa) kenttään regedit painat OK
Registry editor (rekisterieditori) aukeaa. Klikkailet sieltä vähän niinkuin explorin (resurssienhallinnan) puusta itsesi tuonne
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main kohtaan ja valitset vasemmalta Start Page kohdan, klikkaat oikealla hiiren näppäimellä, valitse Modify(muokkaa) aukevasta menusta ja kirjoitat siihen value data (arvo) kenttään tuon about:blank
Lycka till...
Ei Aloita vaan Käynnistä
jospa joku voisi jatkaa tästä
en totisesti tiedä enää mitä tehdä??
olen IHAN PIHALLA... siis ku ei ole helppoa tällainen ihmiselle, joka ei tosiaan osaa :( ihan kuin puhuistte siansaksaa :D
Mistä mä tiedän onko tuossa normanissa palomuuri? hmh??
Tarkoitin tässä vaiheessa.
Palomuuri sitten paremmaksi myöhemmin, pointti oli se, että XP ICF on simppeli.
Nortonin kuten muidenkin asetukset voi varmaan vääntää sallimaan vaikka mitä, tai estämään kaiken.
Vaatii tietotaitoa jota neiti-82:lla tuskin vielä on.
Kiitos Elsa :)
Sain pöpön pois :D (hei en mä ihan tyhmä oo..)
Kiiiiiiitos kaikille :D
Vielä pähkäilen palomuurijutun kanssa... :) :D
käynyt pornosivulla, sieltä tulee kaikki kummallisuudet!
missä se on käynyt.
on! tietäis silloin mikä on vikana!
joku ohjelma on ladannut jotain pas*** koneellesi ja tämä ohjelma muuttaa aina kotisivun (eli oletuksen) Itse en ole koskaan tuollaista söherrystä nähnyt, mitä tuolla neuvottiin, mutta ota hyvä ihminen se Zone alarm pois, se on ihan buginen. Hanki kunnon suojaus ja nuo ohjelmat joita sulla on ad-aware jne on ihan hyvät! vaikea sanoa netissä mikä on vikana, pitäisi nähdä tapaus.
Kuitenkin tuossa oheet, varmista että ne sun ad-aware ja spywareblaster on OIKEIN laitettu ja että oikea versiot myös! Sivun alhaalta voi vaihtaa eri ohjelman ohjeet!http://koti.mbnet.fi/pattaya1/adaware.htm
zonealarmin bugisuudesta vähän enemmän
se ei ole vakuuttanut, ohjelma on kuin ranskankieli sellaiselle, joka ei osaa ranskaa. päivitykset on mitä sattuu, ei hyvä vaihtoehto kuin ammattilaiselle, kuten minä. Tosin itse en sellaista epäluotettavaa rokaa käytä. Enpä osaa paremmin perustella.
...yleensä osaa perustella ;)
Itse en ota kantaa zonen toimintaan koska en sitä ole koskaan käyttänyt.
entisessä koneessa oli kyseinen ohjelma ja kaikki tuli sisään.
"entisessä koneessa oli kyseinen ohjelma ja kaikki tuli sisään."
Zone Alarm toimii ERINOMAISESTI siinä työssään
mihin se on tarkoittu.
"kaikki tuli sisään"
Mitä tuolla tarkoitat?
Zone on helppokäyttöinen ja toimiva
palomuuri.
Aika hyvät ohjeet, mutta vaikuttaa aika suhteellisen monimutkaiselta loppujen lopuksi. Täytyypä yritellä. Sai semmosen kuvan että saa koneen juntturaan aika nopeasti, jos ei tiedä mitä tekee. Kyse ei ole omasta koneesta vaan tutun koneesta, jolla on erittäin tärkeitä tiedostoja.
Mites se itse asiassa korjaa virheet, poistaako se VAIN virheelliset rekisterit vai korjaako se myös rekisterit entiselleen?? siis jos ne on korvautunut kaappari ohjelman rekisteriarvoilla.
CWShredder:issä jäi mietityttämään miksi siinä heti pitäisi ryhtyä tositoimiin painamalla fix nappulaa, eikä scan nappulaa ja tutkiskella mitä kone on syönyt??
Auttaako jos ajaa WinXP:ssä järjestelmän palautumisen päivälle jona kotisivu kaapparia ei ollut vielä?? Jos auttaa, onko se iso homma ja vaikea? - En tosin vielä tiedä mikä käyttöjärjestelmä sillä on.
on parempi pitää omana viestiketjunaan eri ihmisten ongelma, muuten tulee liian pitkä. Joillakin foormumeilla se on oikein määrätty ja palstan valvoja puuttuu asiaan. Jatka siis siellä.
Kiitän vastauksesta. Mites muuten kun hurauttaa ad-aware ja spybot search & destroy ohjelmistot, niin voiko kylmasti poistaa kaikki ilmoitukset vai ??
Kato asetuksista että menee roskikseen tai karanteeniin jos vaik poistat jotain tarpeellista.
Ad-Awaresta voi kai poistaa kaikki (Paitsi älä poist a virusohjelma n tiedostoja.
Spypotista kaikki punasella merkityt.