Voi Veeee...tätä työttämän elämää!!!!

Voi vee....

Tässä ei oo mitään järkeä!!! Ei pienintäkään. Olen jo yli 50 v mutta ihan työkuntoinen ja - haluinen. Käyn joka viikko pari kertaa työpaikkahaastattelussa mutta ei sieltä mitään ole poikinut.
Viimeisin haastattelu oli eilen. Tähän asti ei monikaan ole vaivautunut edes vastaamaan että ei ole tullut valituksi.
Nyt alkaa mennä hermot.
Ihmisiä huijataanj et eläkeikää pitäis pidentää mut ei edes mun ikäiset - hyvällä koulutuksella - ja työkokemuksella huomioida töihin.
Eilen kun menin haastatteluun...
Kerron taustat - tää firma on sellainen et oot puoli vuotta ilmaiseksi töissä ja sitten mahdollisesti saat työpaikan.
Kysäisin et millaiset mahdollisuudet ois työllistyä jos saan työpaikan - mulle vastattiin että suurinpiirtien 50 - 50.
'Eli olisin 6 kk ilman palkkaa ja sittenkään ei mitään takeita että saisin työn
Mutta - he ymmärtävät kyllä jos käyn työaikana haastatteluissa.
Se mika mua ottaa niin päähän on, että tää ko yritys on kunnan palvelu - ja sielläkin tehdään tällaista vilunkia.
Sitten tää haastattelija kysyi et Miksi heidän ptäis valita just minut (eli osataan kysyä sitä mitä OIKEA työnantaja kysyy.
Halutti sanoa, et höpö höpö - jos minä tuun teille töihin ilmaiseksi niin MIKSI MUN PITÄIS VALITA TEIDÄT.
Ei herranen aika - tää on niin huijausta. En todellakaan mene ko työhön jos minut sinne valitaan.
Mut töitä tahdon - menee pari kk ja sitten tipun kelan päivärahoille.
Pärjään säästöilläni n. 6 kk sen jälkeen mutta siinä kaikki.
Eikkö tähän saada mitään oikeaa ratkaisua.
Ei ilmaistöitä yrityksissä!!!!!
Prk.

0

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

        ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
        Maailman menoa
        58
        5060
      2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

        Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
        Maailman menoa
        54
        4572
      3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

        Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
        Maailman menoa
        122
        4499
      4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

        Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
        Ikävä
        295
        1700
      5. 89
        1371
      6. Kerro kaivattusi etunimi

        Miehille..
        Ikävä
        79
        1324
      7. Sulla on mies

        Aivan liikaa naisia.
        Ikävä
        228
        1308
      8. 306
        1015
      9. Kadutko mitään?

        Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
        Sinkut
        199
        940
      10. Pääsit koskettamaan

        Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
        Ikävä
        50
        830
      Aihe