En ole mikään asiantuntija. Tarkoituksena rakentaa radio-ohjattava pienoismalli jostakin panssarivaunusta. Tornilla tai ilman tornia esim. Jagdpanther.
Vaunun pituus ehkä noin 50-60cm. Vaunusta ei välttämättä tule historiallisen tarkka.
Minkälaisia sähkömoottoreita ja akkuja/paristoja kannattaa käyttää ja mistä niitä saa? 2 moottoria telaketjuille, yksi mahdolliselle tornille ja yksi tykille.
Toinen ongelma on radio-ohjaus. Mistä saan siihen laitteet, ja miten saan ohjauksen toteutettua niin, että moottorit pyörivät molempiin suuntiin. Radio-ohjauksesta en tiedä juuri mitään.
Rahaa on myöskin rajallinen määrä. Mahdollisimman halvalla pitäisi saada osia.
Panssarivaunu
11
979
Vastaukset
- kyllk
Menepä rc10.fi foorumille, mene sähköautot kohtaan ja etsi säie ''Rc työkoneet ja rekat'' Sielä on kaivinkoneita varten suunniteltu tuota ohjausta ymv.
- Abrams
En tahdo lannistaa, mutta noiden kaikkien osien rakentaminen ja niistä tiedon keruu on jo sinänsä iso homma. Suunnittelu ja tiedonkeruu sekä yritys - erehdys - hylkäys metodilla rakentaminen syö miehen. Ja mitä pienenpään tilaa pitää tavarat sulloa, sen hankalampaa rakentaminen. Jenkeissä värikuulilla sotivia vaunuja rakennetaan isohkoon mittakaavaan joskus aika ”halvan” näköisesti, katso tuolta hieman rakennus vinkkejä:
http://www.rctankcombat.com/tanks/
Noitakin kun katsoo voi arvailla että kovin halvalla (sekin on suhteellinen käsite) ei pääse sotimisen alkuun ja vähän pitää sahata ja hioa. Mitäpä jos säästäisit vähän ja ostaisi heti taisteluvalmiin vaunun:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15770/cvtcv/FXD-RC-KV-1-Tank-Upgrade-Version
Kokemuksen kertyessä radio-ohjaimista, vaunun mekaniikasta ja toiminnasta ota projekti uudelleen mietintään - Minä
Juu no "lelua" kyllä suunnittelin näin aluksi, pahvista tehty ulkokuori ym. Ei mitään nopeudensäätöjä tai muuta. Ohjauksen voi kyllä toteuttaa johtoja pitkin jos radio-ohjaus on liian hankala. Siihen pitäisi kyllä taidot riittää. Saisiko vanhoista cd-asemista tai kiintolevyistä sopivat moottorit telaketjuille?
- Minä
Ja kustannukset olisivat lähellä nollaa. 8)
- Rc hymbri
Ei kannata lannistua, vaikka jotkut voi vähätellä harrastustasi.
Minua ainakin kiinnostaa nämä rc panssarivaunut, työkoneet ja muut maalla liikkuvat kulkuneuvot.
Lennokkeja olen harrastanut, mutta päätin siirtyä maalla kulkeviin rc laitteisiin, kun ei tarvi lähteä muutaman kymmenen kilometrin päähän lennokkikentälle, että voi harrastaa, vaikka helikopteri olisi yksi vaihtoehto, että voisi lennättää pihalla, niin siinä palaa paljon euroja, jos helikopteri tuleekin tontiiin.
Lisäksi tullee lähes joka päivä, että liian suuri riski saada kopteri hajalle.
Kai tässä vois jonkun telahärvelin ottaa rakennus projektiksi.
Eikös noissa kopiokoneissa ole sopivia moottoreita preojektiin.
Tulipa tilattua Axial Wraith rc auto, jolla pääsee mönkimään maastoon, sopiva
takapihan rc kuumeen laskija. - Abrams
Eipä vastauksissa kovin paljoa neuvota, laittamassani jenkki linkissä on sentään rakennus piirustuksia ja erittäin hyviä kuvia rakentamisesta – ja sitten annetaan ymmärtää että vähättelen… Axial autossa ei ole kovin paljoa rakennettavaa. Omanikin ostin täysin valmiina, Tamiyan 1:14 rekassa oli jo hieman ruuvattavaa ja sen modifioinissa olen oppinut välttämään liian isoja haasteita…
Muuta koitan edelleen avittaa, vinkkejä mekaniikkaan, korin rakentaminen sujunee ilman ohjeita. Cd asemien moottorien vääntökykyä rohkenen epäillä… Tässä valmis mekaniikka alusta, jos liian kallis niin katso edes rakenne mallia
http://www.pololu.com/catalog/product/61
Täällä irto osia, moottori, vaihteisto, telapyörät, telat – hinta on suhteellinen käsite tässäkin
http://www.kouluelektroniikka.fi/kuvasto/ke_tuoteluettelo.html
sivut 144 – 147
Näillä saanee jo kevyen liikkuvan alustan.
Visio hieman suorituskykyisemmästä alustasta: kaksi halpaa akkuväännintä (n. 10-20e/kpl), hyödynnä niistä moottorit vaihteistoineen ja akut. Telat leikkaat jostain kumimatosta jossa sopiva pintakuvio tai niittaa siihen pitoa edistäviä ”tassuja”. Telapyörä noista jenkkien käyttämistä rautakaupan rullapyöristä, muutaman euron kappale. Runko vanerista/muovista – tuskin halvempaa materiaalia löytynee – katso jenkki linkistä mallia…
Radiot, halpa vaihtoehto: osta halpa (käytetty?) rc lelu ja pura siitä radiot pois, vain luoja tietää miten ne voisi asentaa projektiisi. Leluja on huuto.net ja tavaratalot pullollaan.
Kalliimpi vaihtoehto
http://www.tietonikkari.fi/niks/tuotteet.htm
Acoms perustikkuradio, 2 –kanavaa n 60e (1. kanava vaunussa ohjaa 1 moottoria eteen taakse, 2. kanava ohjaa 2 moottoria eteen taakse). Radiolaitteiden moottoriservot rakennat ohjamaan sähkökytkimiä joilla ohjataan moottoreiden suunnanvaihtoa. Näihin ”oikeisiin” radioihin ja niiden asennuksiin saanet helposti neuvoja.
Vähättelenkö??- Minä
Eiköhän noista linkeistä jotain löydy. 8)
- joku vaan
onko järkevää ostaa fxd rc kv-1 tank?
- world of tanks pelaa
osta tiger perkele!!!
- world of tanks pelaa
mistä saa 50cm pitkän RC tigerin???
- rc tankki
no vaikka tuosta http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1653_1659&products_id=57032
Näkyy saavan kotomaastakin http://www.verkkokauppa.com/fi/product/27699/cvsnh/FXD-RC-Panzerkampfwagen-VI-Tiger-I-kauko-ohjattava-ladattava
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 285390
- 1611825
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1561493Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141314Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike231174- 931114
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.711068viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2101023Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan36913- 38885