He!
En ole koskaan käyttänyt pidemmissä parisuhteissa ehkäisyä. Nuorempana en välittänyt, vaikka olisin raskaaksi tullutkin, nykyään en käytä sillä tiedän ettei niin kovin helposti käy. Yhteensä siis nyt noin kahdeksan vuotta on mennyt ilman minkäänlaista ehkäisyä, tosin nyt tänä vuonna olemme yrittäneet tosissamme, (ovulaatiotestausta myöden) seksiä harrastamme -4pvää ovulaatiosta, joka päivä. Voikohan julkiselle puolelle päästä näillä esitiedoilla tutkimuksiin, vai pitääkö olla se vuosi todellista yrittämistä? Tuossa tapauksessa kyllä menen yksityiselle tai suoraan Väestöliittoon...
Kuinka helposti/nopeasti pääsee esim. koeputkihedelmöitykseen? (julkinen, yksityinen sektori) ts. kuinka kauan tutkitaan ennen toimenpiteitä?
Ei ehkäisyä
eikiva
2
177
Vastaukset
- .
Oletko käynyt milloin viimeksi klamydiatestissä? Tai sellaisen sairastanut joskus?
Hei,
Kyllä tämän perusteella pitää tehdä perustutkimukset; kuukautiskierron kartoitus ja munanjohtimien aukiolotutkimus ja miehen siemennesteen tutkimus. Näihin menee noin kuukausi eli yksi kuukautiskierto.
Koeputkihedelmöityshoito tehdään kun siihen on pätevä syy esimerkiksi munanjohtimien tukos. Lääkärisi käy läpi eri hoitovaihdot kanssanne esitietojen ja perustutkimusten tulosten perusteella.
Ystävällisin terveisin
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait162958- 392557
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381423- 841340
- 631231
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40979Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124883- 32796
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59611