Terveisiä Perun pääkaupungista Limasta

4

985

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • brujas de cachiche

      No blogi ei aivan pidä paikkaansa mutta jutun ymmärtää koska kirjoittaja on niitä perulaisia, jotka ovat asuneet syytä tai toisesta poissa kotimaastaan kuitenkin sitä aina kaivaten. Ymmärtäisin tämän syyksi blogin liian positiivisesta kuvasta Limasta kotiinpaluun euforiassa.

      Lima on ruma kaupunki jossa turistit viipyvät yleensä vain muutaman päivän odotellessaan lentoa Cuzcoon ja Macchu Picchulle. Pikkubusseissa matkustaminen on eksoottisuuden sijasta rasittavaa pitemmän päälle ja tosiaan kaukana nautinnosta, tosin Suomeen verrattuna halpaa. Suomen verrattuna palvelut pelaavat mutta aina huijataan jollei koko ajan pidä varaansa ja kaikki on helkkarin byrokraattista.

      Alkuun tietty Liman erilaisuus Suomeen verrattuna voi tuntua hienolta mutta pitemmän päälle todellisuus iskee vastaan. Toivottavasti bloggari kirjoittaa vielä puolen vuoden-vuoden päästä miltä hänestä tuntuu ;-)

    • Niin..... Kaikki on katsojan silmissä ja jokainen näkee vastakohtaisuuksien suurkaupungin eritavoin. Tämä on kirjoitettu turistille, mutta siinä tuodaan myös esille, että kaikella on kaksi puolta. Samoissa asioissa on hyvä ja huono puoli. Bussit ovat viehättäviä, mutta aiheuttavat ruuhkia jne.

      Uskon, että kirjoittaja halusi tuoda esille juuri sellaista Perua, mitä turisti ei normaalisti tule ajatelleeksi. Ainoa mielikuva on yleensä juuri Macchu Picchu ja Incat laamoinen vuorilla. Mitkä ovat tietenkin olennainen osa Perua, mutta on muutakin!

      Jutun tarkoitus ei ole käännyttää ketään muuttamaan Limaan tai edes matkailemaan siellä haluamaansa aikaa kauemmin. Mutta come on, voihan asioita edes yritää nähdä myös toisesta näkökulmasta. Rumassa kaupungissa on myös paljon kaunista!

      Suomikin on monen mielestä vain tuntureita, poronjalostusta ja lappalaisia. Ne kaikki ovat enemmän kuin hyviä asioita ja minäkin olen niistä ylpeä, mutta täällä on muutakin. Niin myös Perussa ja Limassa:)

      Tosin minun on tunnustettava, etten ole koskaan Perussa käynyt. Tarinoita ja juttuja olen kyllä kuullut ja tämä kirjoitus on yksi niistä.

      Elämä ei ole mustavalkoista!

    • muitapaikkoja

      Olisin suunnitellut matkaa MachuPichulle Peruun mutta tuttavani asui Limassa puoli vuotta ja sanoo että ei ole missään nähnyt niin kusipäistä liikennettä kuin siellä . Kuskit yrittää ajaa jalankulkijoiden päälle suojatiellä ei tippaakkan edes peruskohteliaisuutta. Kiilaavat ja tööttävät, ihme tiukkapipoista ja vihamielistä paskasakkia, toivottavasti ei kaikki perulaiset ole samanlaisia, muuten en sinne jalallani astu,,.

    • chilenpisco

      Jos joskus erehdytte matkustamaan Peruun niin maistakaa siellä pisco-nimistä pontikkaa, joka on alunperin Chilestä kotoisin. Pisco onkin parasta Chilessä ja siellä siitä tehdään pisco sour-nimistä cocktailia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      77
      4192
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      21
      2351
    3. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      449
      2016
    4. Eipäs sitten ryypätä kesälomalla

      Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo
      Maailman menoa
      165
      1891
    5. Pysyä yhdessä vai ei

      En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p
      Parisuhde
      93
      1224
    6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      109
      1215
    7. Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m
      Maailman menoa
      237
      1141
    8. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      33
      977
    9. En halua sua enää

      joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha
      Ikävä
      37
      864
    10. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      174
      830
    Aihe